S rekonstrukcí vnitřních prostor začali dělníci loni na podzim. „V několika na sebe navazujících stavebních etapách jsme opravili už patřičně vyžilou infrastrukturu objektu v obou patrech kulturního domu. Nová je elektroinstalace, odpady i sociální zázemí celého objektu," přiblížil žabovřeský místostarosta Filip Leder.

Divácká galerie vznikla namísto nevyhovujícího technického zázemí a projekční místnosti. Hlavní sál se tím navýšil o jedno patro a zároveň se rozšířila jeho kapacita.

Lidé v Rubínu najdou i po rekonstrukci dobové artefakty odkazující k jeho historii. „Návštěvníci se mohou i nadále potěšit keramickou velkoformátovou plastikou Jiřího Netíka z roku 1980, všimnout si původního dřevěného a pozlaceného znaku Brna při slavnostním vstupu po schodišti do obřadní síně nebo si prohlédnout stěnu s podpisy interpretů, kteří hráli v Rubínu. Nechybí podpis nedávno zesnulé herečky Hany Maciuchové či humorem sršící Haliny Pawlowské," vyjmenoval Leder.

Součástí rekonstrukce byla výměna venkovního výtahu, který místo červené získal nově antracitovou barvu. S jeho pomocí se lidé dostanou bezbariérově do kulturního domu i jeho obřadní síně.

Z úrovně města putovalo na opravu Rubínu téměř dvanáct milionů korun. Představitelé městské části přidali dalších 5,2 milionu. „Pokud nám to vládní opatření dovolí, chceme na přelomu května a června nabídnout veřejnosti sérii komentovaných prohlídek „nového“ Rubínu, aby si jej společně s námi a ředitelkou Společensko-kulturního centra Rubín prošli, včetně částí, kam se běžně nedostanou," sdělil Leder.

Jak už Deník Rovnost informoval v polovině ledna, při rekonstrukci, se dělníkům podařil vzácný nález. Při bourání našli zazděný dobový výtisk Rovnosti z pátku 20. června 1980.