Kalamitní stav kvůli zmíněnému broukovi potvrzují odborníci ze společnosti Lesy města Brna. „O kůrovcové kalamitě lze mluvit na celém majetku města Brna. Napadeny jsou všechny jehličnaté porosty ve městě,“ uvedla za instituci Monika Neshybová. Městské lesy spravují polovinu brněnských lesních porostů.

S broukem bojují i zaměstnanci městských částí a Veřejné zeleně města Brna, kteří spolu se soukromníky pečují o další dřeviny ve městě. Ve Wilsonově lese v Žabovřeskách uhynulo v loňském roce na patnáct set jehličnanů. „Kromě kůrovce se na jejich stavu podepsalo i stáří a sucho. Jednou týdně nyní poškozené stromy kácíme a rovnou je i odtahujeme,“ poznamenal ředitel firmy Jozef Kasala.

Na jaře budou pokračovat s kácením stromů zasaženým kůrovcem také v líšeňském parku Rokle uprostřed tamního sídliště. Pod pilu musí až polovina jehličnanů v lokalitě. „V místě vysadíme listnaté stromy, třeba třešně, javory a břízy,“ vyjmenoval starosta Líšně Břetislav Štefan.

Do vykácených míst pracovníci městských lesů umísťují sazenice z lesních školek na Babím lomu. Jsou tak připravené na místní klimatické podmínky.