Další články o návštěvě papeže v Brně čtěte vpravo

Vatikán v pátek odtajnil podrobný program papežovy návštěvy v Česku. Podle něj má Benedikt XVI. strávit v Brně necelé tři a půl hodiny. Jinam než na letiště se však v Brně nepodívá, jeho program je totiž podle zástupců církve „minutovaný“. Město kvůli papežově mši uzavře zhruba čtyřkilometrový úsek dálnice D1

Za hlavní setkání papeže s lidmi v České republice považují nejvyšší představitelé církve mši, kterou bude papež Benedikt sloužit na tuřanském letišti. „V Praze sice papež stihne více věcí, ale hlavní setkání se širokou veřejností proběhne na mši v Brně,“ podotkl na zasedání České biskupské konference na Velehradě kardinál Miloslav Vlk.

Tři hodiny a pětadvacet minut. Přesně tolik má papež Benedikt XVI. strávit na brněnské půdě. Jeho letadlo přistane v Tuřanech v 9.20, přesně v deset hodin začne mše svatá, po níž bude následovat papežova homílie neboli kázání.

Kázat bude Svatý otec v italštině, jeho slova budou tlumočníci překládat do jazyků všech poutníků, kteří se mše zúčastní. Kromě češtiny tedy třeba do němčiny, polštiny či maďarštiny. „Při nedělní bohoslužbě vždy papež celému světu vyšle nějaké poselství. 27. září se tak stane v Brně,“ připomněla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Prohlídku Brna hlava církve nestihne

Papežův program v Česku je podle představitelů církve tak nabitý, že na prohlídku Brna mu čas nezbyde. „Samozřejmě je nám velice líto, že Benedikt XVI. nezavítá na Petrov. Byli bychom velmi rádi, ale pak by zase zmeškal další program v Praze,“ uvedl brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

To si myslí i hlava české katolické církve, kardinál Vlk. „Návštěva papeže v Česku se minutuje. Čas je třeba šetřit. Vatikán dbal na to, aby všechny papežovy aktivity při návštěvě byly omezené,“ podotkl Vlk.

Papežovy brněnské modlitby nebudou směřovat pouze k věřícím, kteří na mši přijedou, ale také k soškám a základním kamenům nových kostelů. „Benedikt XVI. požehná v Brně základním kamenům kostelů a božích muk,“ podotkl Cikrle.

Brněnské biskupství počítá s tím, že na tuřanskou mši přijede až sto padesát tisíc lidí. Pro ně také vzniká areál poblíž letištní plochy. Starosti má ale i město. S tím, kde zaparkují autobusy či auta, která poutníky na mši přivezou.

„Jedna z variant počítá s tím, že autobusy zaparkují na několika kilometrech půlky dálnice D1 a kyvadlová doprava doveze poutníky do areálu,“ uvedl brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb. Dopravu osobními auty biskupství nedoporučuje. „ Uděláme ale všechno, aby se lidé na toho půl dne cítili komfortně,“ slíbil Cirkle.