Starší lidé by podle nich měli pohyb venku omezit na minimum. "Evidujeme zvýšený počet výjezdů k pacientům, kteří upadli na náledí a poranili se. Jedná se především o poranění dolních a horních končetin, ale jsou to i poranění hlavy. Vyzýváme proto k opatrnosti, především důchodce. Pád na hlavu může mít i velmi vážné následky, starší lidé by měli být proto velmi opatrní. Pokud možno, tak by nemuseli vycházet vůbec, nebo jen s doprovodem," upozornila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Nová podoba areálu Vlněna v Brně.
Tisíce lidí, 4 miliardy korun. Vlněna se mění před očima, půlka budov už funguje

Zvýšené opatrnosti by měli dbát také řidiči. Nabádají je k tomu policisté na informačním portálu a také zaměstnanci Brněnských komunikací. Do ulic s úderem poledne vyjely všechny posypové vozy. "Jednadvacet posypových vozů je v terénu. S ohledem na dešťové srážky a aktuální teploty pohybující se lehce pod bodem mrazu může lokálně hrozit nebezpečí smyku. Upozorňujeme proto řidiče na nutnost opatrné jízdy," podotkl provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec.

Ilustrační foto
Blokové čištění: zvedání špatně zaparkovaných aut prodělává. Dál bude fungovat

Jednou mnoha havárií byla například ta u dálničního přivaděče u Rosic.

Zledovatělá plocha činí potíže také hromadné dopravě v kraji. Na autobusových linkách na Brněnsku, v okolí Tišnova, na Blanensku a Vyškovsku by měli lidé počítat se zpožděním mezi pěti a dvaceti minutami.