Do Egypta nebo do Řecka se letos chystá na dovolenou Brňanka Veronika Zelená s rodinou. K moři se dopraví letecky. „Upřednostňuji let z Brna, vybírám si podle toho i dovolenou. Pokud mám dvě nabídky, ale pouze jedna má let z Brna, potom je to jasná volba,“ svěřila se mladá žena. Podle zástupců brněnského letiště mají lidé o létání do turistických destinací po rozvolnění koronavirových opatření velký zájem.

„Tradičně je v popředí sezonních letů turecká Antalya, Heraklion na Krétě, bulharský Burgas a řecký Rhodos. Londýnský Stansted je z důvodu nižšího počtu nabízených letů letos až na pátém místě,“ řekl Deníku Rovnost mluvčí brněnského letiště Jakub Splavec.

Paddleboard. Ilustrační foto.
Drama na Brněnské přehradě: spadl z paddleboardu a začal se topit, neuměl plavat

Cestující musí na letišti dodržovat epidemická opatření. Platí povinnost nosit respirátor, dodržovat rozestupy a hygienu rukou. „Dále se musí cestující řídit pokyny letecké společnosti a dodržet požadavky pro vstup na území státu, kam letí,“ podotkl Splavec.

Podle ekonoma Petra Pelce díky příznivým koronavirovým číslům opadla obava z cestování. Připomněl, že pro brněnské letiště je cestovní ruch v létě klíčový. „Využití letiště bude teď dostatečné na to, aby se zmátořilo. Pak je ale otázkou, jestli na podzim přijde další covidová vlna, nebo už nikoli,“ reagoval.

Na brněnském letišti nečekaně přistál Airbus A300. Podívejte se:

Loni brněnské letiště o letní sezonu přišlo. Například v roce 2019 jen za červen tam pracovníci odbavili 86 781 lidí. Tedy o pár set více než za celý loňský rok. Tehdy jich z Tuřan vzlétlo přes šestaosmdesát tisíc. Oproti roku 2019 šlo o osmdesátiprocentní pokles. „Už nyní je jasné, že návrat bude hodně pozvolný,“ konstatoval mluvčí Splavec.

Zástupci společnosti Letiště Brno odhadují, že se letos v počtu letů a odbavených pasažérů dostanou asi na padesát až šedesát procent rekordního roku 2019. „Ale vzhledem k tomu, že pro regionální letiště je důležitá hlavně úspěšnost letní sezony, je na nějaké hospodářské prognózy ještě opravdu brzy,“ sdělil Splavec. Loni skončilo letiště v Tuřanech se ztrátou hospodaření až pětasedmdesát milionů korun.

DRAŽŠÍ LETENKY?

Podle Pelce nutně nemusí zdražit ani letenky. „Cena ropy není zase tak vysoko. Cestovky se snaží uspokojit svoje klienty. Myslím si, že nemusí dojít k výraznému zvýšení cen letenek,“ míní.

Z brněnského letiště létá také pravidelná linka do Londýna. Aktuálně dvakrát týdně, od července pak čtyřikrát týdně. „Restart pravidelné linky do italského Bergama dopravce odložil na druhou polovinu července a měla by létat vždy v pondělí a pátek,“ připomněl Splavec.

Spadlá větev ženě způsobila mnohočetná vážná zranění, kvůli nimž ležela přibližně čtyři měsíce v nemocnici.
Ženu na hřbitově v Brně zmrzačila spadlá větev: žádá odškodné, zatím marně

Obnovu této linky už dopravce odložil vícekrát.