Ke kropení ulic při tropických teplotách přistupuje Brno-střed každoročně. Kropicí vozy zvlhčují vzduch, snižují prašnost a také zalévají okolní zeleň. „Projíždět centrem města budou až třikrát denně. S opatřením zatím počítáme ve středu a ve čtvrtek. Případné rozšíření o další dny bude záviset na počasí,“ sdělila místostarostka městské části Ludmila Oulehlová, do jejíž gesce spadá oblast životního prostředí.

Trasa kropicích vozů vede přes náměstí Svobody a ulice Masarykova, Kobližná, Jánská, Orlí, Dominikánská, Josefská, Minoritská, Zámečnická, Zelný trh či Rašínova.

V horní části Zelného trhu navíc nainstalovali pracovníci odboru životního prostředí mlžítko. Zařízení osvěžuje kolemjdoucí návštěvníky i prodejce. Fungovat bude každý všední den a jeho provoz se bude upravovat v závislosti na aktuálních klimatických podmínkách.

Městská část rovněž na svém území provozuje pítka, jejichž počet každoročně navyšuje. V současné době se stará o šestnáct pítek. Zároveň pracovníci úřadu spravují vodní prvky, jako je například kašna na Moravském náměstí, Dominikánském náměstí nebo fontána před Janáčkovou akademií múzických umění.

Teploty ve středu dosahovaly až čtyřiatřiceti stupňům. Podle předpovědí je na jihu Moravy večer vystřídají bouřky.

PODÍVEJTE SE: VIDEO: Brněnské moře v obležení. Tropy lákají k osvěžení ve fontáně, podívejte

Fontána na Moravském náměstí v Brna byla ve středu v obležení lidí prahnoucích po osvěžení při dnu s tropickými teplotami. | Video: Deník/Ľubomíra Závodská