Výstava potrvá až do konce dubna. „Lidé v expozici najdou mnohé, kromě Svatováclavské koruny a renesančního žezla a jablka bych vyzdvihl třeba kopií meče a slavnostních šatů Marie Terezie nebo repliku Pražského Jezulátka,“ uvedl vedoucí letohrádku Petr Lukas.

Na výstavě si lidé nejen prohlédnou věrné kopie vzácností, ale zároveň se dozví zajímavosti o osudech panovníků českých zemí. „Představíme je na informačních panelech. Celkem na návštěvníky čeká dvaadvacet osudů vladařů napříč pěti staletími. Lidé uvidí jejich vyobrazení a exponáty věrně ilustrující období jejich vlády, třeba kopií korunovačního pláště Ferdinanda II., nebo makety habsburských pečetí,“ nastínil Lukas.

V letohrádku myslí i na nejmenší návštěvníky. „Vyzkoušejí si interaktivní královský trůn, anebo koruny pro malé krále a královny,“ pozval autor výstavy Ondřej Rea.

Podle pořadatelů výstavy se lidé mohou těšit na skutečně věrné repliky. „Autorem korunovačních klenotů je jeden z nejlepších evropských zlatníků Jiří Urban, který vytvářel třeba i šperky pro britskou panovnici Alžbětu II. či kříž pro papeže Jana Pavla II.,“ poznamenal vedoucí letohrádku.

Podobnou výstavu již Brňané v letohrádku viděli před pěti lety. Tehdy podle pořadatelů trhala návštěvnické rekordy. Nyní se do města vrací v nové podobě.

Zájemci za vstup zaplatí sto padesát korun.