Je Jošt Lucemburský natolik významný, aby si zasloužil jezdeckou sochu v centru Brna? Otázka, nad kterou se v pondělí odpoledne v Urban centru strhla nejbouřlivější diskuze. Vedení města tam lidem poprvé představilo záměr přestavby Moravského náměstí v prostoru mezi Místodržitelským palácem, kostelem svatého Tomáše a Nejvyšším správním soudem.

Dominovat by mu podle architekta Petra Pelčáka měla právě jezdecká socha moravského markraběte a římského krále Jošta Lucemburského. „Nevím, nakolik byl Jošt Lucemburský významným vojevůdcem, aby musel sedět na koni. Podle mě byl spíš obratným diplomatem, který tuhle dal měšec, tamhle získal Bavorsko,“ tvrdí jeden z přítomných mužů.

Diskutujícího podpořila i známá brněnská historička Milena Flodrová. „Jošt byl především diplomat a úředník. Na mezinárodní scéně dovedl ledasco vyjednat. Navíc byl velmi sečtělý a vzdělaný. Přesto by možná bylo vhodnější, kdyby tam byly sochy dvě – Joštova a jeho otce Jana Jindřicha. Oni byli opravdovými vládci Moravy, v té době prožívalo Brno hospodářský, kulturní i politický vrchol středověku,“ myslí si Flodrová.

Historička navíc upozornila na zajímavou věc. „To místo žádnou sochu nesnese. Vztyčili tam Josefa II. a už tam není. Položili tam základní kámen Masarykův a je pryč. Stáli tam komunisté a nejsou tam. Je to velmi neklidné místo,“ řekla Flodrová. Přesto se za Jošta přimlouvá. „Skončila jím etapa, kdy byla Morava samostatným markrabstvím,“ dodala historička.

Bývalý primátor a nyní senátor a předseda sdružení Jošt Moravský Richard Svoboda obavy o historickou roli Jošta Lucemburského vyvrací. „Jošt bude takový, jakého si uděláme. Neměl svého kronikáře, takže jeho obraz se dochoval pouze neúplný v kronikách. Můžeme ho připomínat například jako člověka, za jehož vlády se postavili v Brně řadu budov,“ prohlásil Svoboda. Právě z jeho iniciativy celý nápad vznikl. Minulý týden dokonce sdružení odstartovalo veřejnou sbírku na sochu.

Moravské náměstí čeká zásadní rekonstrukce. „Teď vypadá spíš jako autobazar a ne místo příjemné pro lidi. Chceme to změnit. Naše hlavní úvaha vychází z utopie. Využili jsme čtyři Platónovy základní ctnosti spravedlivé obce – odvahu, spravedlnost, prozíravost a uměřenost. Ty by měly symbolizovat čtyři sochy,“ uvedl architekt Petr Hrůša, který je spoluautorem představené studie.

Na první, spravedlnost, už vedení Brna vyhlásilo architektonickou soutěž. Celá rekonstrukce včetně rozmístění soch by se měla podařit do dvou let. „Máme ambici dokončit Moravské náměstí do čtvrtého října 2010. Tehdy bude šestisté výročí zvolení Jošta římským králem. Celá Evropa by měla vědět, že v našem městě žil a pracoval člověk, který ovládal velkou část Evropy,“ prohlásil primátor Roman Onderka.

Související články:

Občanské sdružení zahájilo sbírku na sochu Jošta Moravského

Auta před Scalou nahradí sochy

Líbí se Vám připravovaná rekonstrukce Moravského náměstí? Diskutujte pod článkem.