Majitelka jednoho z napadených psů Tereza Říhová v pátek sdílela svoji negativní zkušenost na sociálních sítích.

Nabádala ostatní, aby se místu vyhnuli. „Pokud máte psa, nebo i bez něj, vyhněte se Sedláčkově ulici vedle Billy nad zastávkou Novolíšeňská. Usídlili se tam bezdomovci se psem křížence pitbulla a staforda. Odpoledne jsem tudy šla s mojí fenkou na zastávku. Pes na volno a bez koše napadl moji fenu. Nakonec se jí zakousnul do nohy a pustil, až když ho jeho majitel přiškrtil,“ napsala Říhová.

Nebezpečné uzeniny někdo rozházel na oblíbené trase pejskařů u židenického hřbitova v Brně. Upozorňuje na ně i cedule.
Útok na psy v Brně: špekáčky s hřebíky a otrávené návnady u židenického hřbitova

V příspěvku uvedla, že na muže podá trestní oznámení. „Pokud můžete, tak se tomuto místu vyhněte velkým obloukem. To se ale dělá dost špatně, když je vedlejší chodník zavřený a tohle je jediná přístupová cesta k zastávce,“ pokračovala.

Muž podle zjištění reportérky Deníku v pondělí dopoledne na místě sice nebyl, ale stále tam byl zjevně zabydlený. To potvrdili i zaměstnanci foodtrucku ve stejné ulici, jen kousek od mužova obydlí. I oni vlastní psa, s mužem ale zatím žádný problém neměli. „Když nás vidí se psem venku, toho svého si odchytí. Zkrátka tu bydlí s námi, o problémech víme jenom ze sociálních sítí,“ sdělili reportérce na místě.

Oznámení na policii

Říhová není jediná s podobnými zkušenostmi. Už dvakrát měl mužův nezajištěný pes napadnout fenu Soni Krušoftové. „Poprvé loni na jaře jsem bohužel nezavolala policii. A když jsem doma zjistila, jak na tom je, už jsem se tím nezdržovala, snažila jsem se ji dostat co nejdřív na veterinární pohotovost v Jundrově,“ uvedla.

Multifunkční objekt na Kotlanově ulici v brněnské LíšniZdroj: Deník/Klára Hrbáčková
Co bude po zavřených potravinách v líšeňské Kotlance? Už mají vybraného zájemce

Když došlo letos k dalšímu napadení, policii okamžitě zavolala. „Náš případ minulý týden dostalo k řešní přestupkové oddělení v Líšni. Mé přání by bylo, aby zažádali městský soud o odebrání psa z péče majitele,“ vyjádřila se Kruštofová.

Domluva nezabrala

Vedení městské části o muži ví. Tvrdí ale, že nemají jak situaci s ním řešit. „Muž přebývá na soukromém pozemku, městská část tak nad ním nemá kontrolu. Když jsem s mužem před týdnem mluvil, slíbil mi, že místo vyklidí, k čemuž bohužel nedošlo. Tvrdí, že má na pobyt na pozemku od jeho majitele povolení. Na místě jsou hlídky městské policie. Obyvatelé nás bombardují stížnostmi, ale nic moc více v té věci dělat nemůžeme,“ řekl Deníku líšeňský místostarosta Jan Skotal.

Doprava na Křenové okolo cyklostezky.
Rekonstrukce Křenové ulice v Brně: podjezd u Svitavy i plán s cyklopruhy

Brněnští strážníci na místě opakovaně hlídkují a dělají kontroly. Byli tam i v pondělí dopoledne, kdy byla na místě i reportérka Deníku. „Muž, který přebývá se psem v blízkosti provozovny McDonalďs v Sedláčkově ulici, je osobou bez domova. Svůj provizorní přístřešek si vybudoval na soukromém pozemku, který však není nijak označen a je volně přístupný. Podle zákona o obcích se tedy jedná o veřejné prostranství. Při zjištění znečištění veřejného prostranství ho strážníci vyzývají k nápravě a na místě setrvají do odklizení znečištění,“ řekla mluvčí městské policie Jana Pokorná.

Ubytování pro lidi bez domova

Hlídky s mužem porušení městské vyhlášky několikrát projednávaly. „Zakazuje volný pohyb psů na veřejném prostranství. Tyto přestupky oznamuje městská policie opakovaně přestupkovému oddělení úřadu městské části Brno-Líšeň. Muž soustavně odmítá nabídky strážníků týkající se možnosti ubytování v zařízeních pro lidi bez domova,“ doplnila Pokorná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Brně začala stavba evropského unikátu, vychová experty do zdravotnictví

Zdroj: Masarykova univerzita