Podle líšeňského zastupitele Michala Chaloupky se při snaze stavbu zrekonstruovat vyskytlo několik problémů. „Potíže představovala především památková ochrana božích muk, pravidla stavby se v takové situaci podřizují zákonu. Zároveň památku vlastní město Brno, které se do oprav nehrnulo, takže jsme museli vyčlenit peníze a jako městská část restaurování zaplatit,“ popsal Chaloupka.

Pomoc podle něj nabízeli i samotní obyvatelé Líšně, akci podpořili hlavně při hlasování o participativním rozpočtu. „Nabídka pomoci mi udělala radost, jednak v tom, že lidé vidí věc podobně, ale také že se najdou lidé, kterým na svém okolí záleží a mají chuť se zapojit. Bohužel jsem vždy jedním dechem musel jejich pomoc odmítat,“ vylíčil zastupitel.

Líšeňská boží muka jsou podle něj poslední dochovanou připomínkou na místní hřbitov, který se v místě nacházel do roku 1977.

VIDĚLI JSTE? Přístavba školy některými prvky skoro připomíná slavnou vilu Tugendhat.

Přístavba brněnské základní školy Gajdošova je hotová o dvě měsíce dřív, než původně plánovali. Novinkami jsou moderní šatny, jídelna nebo bezbariérový vstup do budovy. Ve videu představuje místa židenický místostarosta Štěpán Juránek. | Video: Štěpán Juránek