Vedení slévárny tvrdí, že neexistuje nic, co by mohlo v tuto chvíli problém se zápachem okamžitě vyřešit. „Intenzivně hledáme řešení v oblasti vstupních surovin, či technologií upravující vzdušninu z komínů. Teď v září to byla adsorpce pachů pomocí aktivního uhlí,“ upřesnil ředitel slévárny Jens Heunisch.

Podle místních obyvvatel ale dosavadní opatření nic nezměnila. „Zapáchají pořád stejně. Lidé kteří bydlí v Líšni, to schytávají prakticky denně a nemůžou ani větrat," popsal iniciátor petice Stop zápachu ze slévárny Heunisch Richard Stolhofer. Podle petičního výboru navíc lidé bydlící v okolí slévárny hlásí, že jim zápach způsobuje zdravotní problémy, jako je škrábání v krku, bolest hlavy či astma.

Podle Jense Heunische je potřeba si klást otázku, jak problematiku řešit, pokud jsou nejlepší dostupné technologie a suroviny již vyčerpány, a přesto dochází k vypuštění pachu. Slévárenství údajně zůstává na okraji zájmu státního i veřejného sektoru, přestože vytváří základ každého stroje. „V zahraničí se publikovaly pilotní vývojové projekty, ale bez obdobné podpory, která se dostává jiným průmyslovým odvětvím, bude cesta zdlouhavá,“ podotkl Heunisch.

Start speciálního vlaku z brněnského Hlavního nádraží na vídeňské letiště.
O přímý vlak z Brna na vídeňské letiště je zájem, o autobus k nádraží minimální

K tvorbě pachů ve slévárně přispívá především pojivový systém Cold Box a formovací směs. Nejvíce zapáchající jsou ve formovací směsi uhlíkaté látky a další přísady, bez kterých by ale formovací směs neplnila svoji funkci. „Užíváme nejnižší možné procento pojiv tak, aby jádro drželo pohromadě," uvedla mluvčí slévárny Kateřina Svobodová.

Slévárnou uváděný zdroj zápachu potvrzují i místní lidé. Podle nich došlo k výraznému zhoršení zápachu před čtyřmi lety, právě když slévárna začala používat jinou pojivovou směs, která má být ekologičtější. „Chápu, že se nemůžou vrátit na původní pojivovou směs, ale určitě budou existovat alternativy. Navíc je to záležitost už čtyř let, z nichž dva roky slévárna promrhala tím, že zápach popírala," sdělil Deníku Stolhofer.

Bytová výstavba v Brně. Ilustrační fotografie.
V Brně je rekordní nabídka nových bytů. Ceny porostou, shodují se developeři

Možnou alternativu vidí slévárna v záměně technologie Cold Box za vodní sklo, jenž není cítit. To už slévárna dříve zkoušela, nicméně nový materiál nebyl dostatečně pevný. S dodavatelem vodního skla se tedy dohodli, že zkusí materiál upravit tak, aby byl ve výrobě vyhovující. „V září jsme obdrželi první vzorek a modifikované pojivo u pilotního vzorku fungovalo. Aktuálně je objednán vzorek většího objemu pro další testování. Pokud pojivo obstojí, věříme, že pachovou zátěž můžeme zmírnit," popsala Svobodová.

Členka petičního výboru Lenka Drabálková tvrdí, že se slévárna nemůže k problému postavit tak, že se zápachem momentálně nic neudělá. „Kdo se byl ve výrobě podívat, tak ví, že mají škvíry mezi okny a uniká jim to i jinak. Měli by to hermeticky uzavřít, ostatně taková podmínka je i v jejich integrovaném povolení (rozhodnutí, kterým se stanoví podmínky k provozu zařízení, pozn. redakce)," vyjádřila se Drabálková.

Nedaleko brněnské zastávky Přístaviště vzniklo pietní místo. Reagovalo na tragédii, při níž přišel o život třiadvacetiletý Rom.
Smrt mladého Roma u přehrady v Brně. Státní zástupce obžaloval cizince z vraždy

Přílišnou důvěru nevkládá Drabálková ani do údajné snahy o zapojení nových technologií, které by pomáhaly zápach snížit. „Možná jim křivdím, nás ale k žádnému testování nepřizvali. Nekomunikovali s námi a zápach cítíme pořád stejný," řekla členka petičního výboru.

Za líšeňskou slévárnu Heunisch se postavil také Svaz sléváren České republiky. Podle něj se Heunisch zaměřuje na výrobu komplikovaných odlitků s vysokou přidanou hodnotou a využívá nejlepší dostupnou technologii pro výrobu a suroviny s nejnižší možnou úrovní emisí. „Obecně platí, že čím komplikovanější a větší je odlitek s CB jádry, tím vyšší je i pachová či emisní stopa jeho výroby. Okamžité, rychlé a udržitelné řešení zatím neexistuje," uvedl ředitel Svazu sléváren Josef Hlavinka.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková
Primátorka Brna Vaňková a bílý prášek. Policie oznámila výsledek prověřování

Petiční výbor na pondělí plánuje veřejné shromáždění občanů, na které pozval zástupce kraje i dotčených městských částí, ombudsmana, zástupce České inspekce životního prostředí i vedení slévárny Heunisch.

Vývoj situace:

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V centru Brna se ukrývá secesní nádhera. Stačí jen zvednout hlavu

Zdroj: Deník/Robin Fajmon