Řidič tramvaje Dopravního podniku města Brna David Hrůza byl mezi pěticí vyznamenaných hrdinů jediný zástupce jižní Moravy. Další ocenění převzalo na osmdesát dalších převážně hasičů. „V brzkých ranních hodinách projížděl prázdným služebním vozem, srážejícím námrazu z trolejí. Poblíž ulice náměstí 28. dubna zpozoroval požár rodinného domu. Ohlásil požár hasičům, ze zakouřeného domu vyvedl ven dva seniory a vytlačil jejich auto na ulici. Na záchranu dvou lidských životů nasadil svůj vlastní,“ ocenil jeho čin Vladimír Vlček.

O události v brněnské Bystrci ze začátku tohoto roku Deník Rovnost informoval. „Jsou věci, které jsi chtěl vždy zažít. Třeba to, že zachraňuješ lidi z hořícího domu. Jenže pak ta situace nastane a víš, že toto už nikdy nechceš zažít,“ popsal tehdy událost Hrůza.

Řidič David Hrůza pomohl lidem z hořícího domu v brněnské Bystrci.
Brněnský šalinový hrdina zachránil lidi z hořícího domu: Kouř byl hrozný, říká

Obyvatele domu našel bezradné v silně zakouřeném průjezdu domu a vyvedl je na ulici. Pak ještě vytlačil zaparkované auto před dům. Jakmile se ujistil, že jsou lidé v bezpečí, sedl zpátky do tramvaje a pokračoval v jízdě. „Nevím, jestli se nedělá velké haló pro nic. Takhle by se měl zachovat každý normální člověk,“ uzavřel svůj hrdinský čin Hrůza.

Na náměstí 28. dubna v Bystrci vzplál přístavek na dvoře jednoho z tamních rodinných domů letos 18. ledna. Oheň se rozšířil i na střechu domu. „Požár komplikoval i dopravu v okolí, protože blízko domu, kde hořelo, je smyčka městské hromadné dopravy. Hasiči nemuseli z objektu nikoho zachraňovat, nicméně podle našich informací pomáhal starším obyvatelům z domu civilista ještě před naším příjezdem,“ popsal zásah mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Požár se hasičům podařilo dohasit před devátou hodinou dopoledne. Prvotní odhad škody byl 750 tisíc korun.

Medaile pro hasiče za věrnost

Mezi dalšími oceněnými byli také čtyři jihomoravští hasiči, kteří obdrželi medaile Za věrnost I. stupně. Ta se uděluje za dosahování velmi dobrých výsledků ve službě trvající nejméně třicet let. „Medaili obdržel Petr Oháňka, ředitel ÚO Brno-město, Darek Sejbal, velitel stanice Kunštát, Jindřich Svitálek, velitel družstva na HS Břeclav a Jan Zapletal, technik sloužící na krajském ředitelství HZS JmK,“ vyzdvihl hasiče Jaroslav Mikoška.