Jako vstoupení do čínsko-tchajwanského sporu a účast na zahraniční politice navázání oficiálních kontaktů s tchajwanským městem brněnská primátorka nevnímá. Partnerským městem, jakým se město Tchao-jüan stane, má Brno desítky. Na rozdíl od mnoha jiných však podle ní spolupráce mezi oběma městy skutečně existuje.

„Jsou partnerská města, s nimiž je spolupráce aktivnější, a pak jsou partnerská města, s nimiž máme sice uzavřenou partnerskou smlouvu, ale kontaktů je tam minimum. S představiteli tchajwanské metropole udržujeme vztahy už téměř tři roky. Vyzdvihla bych především jejich pomoc při pandemii onemocnění covid-19, a to jak radami a zkušenostmi, tak materiálně, kdy nám zaslali téměř tři tisíce kusů respirátorů FFP2, které jsme využili v sociálních službách,“ uvedla Vaňková.

Primátorka Brna Markéta Vaňková.
Delegace na Tchaj-wan s brněnskou stopou: Vaňková podepíše partnerskou smlouvu

S tchajwanským městem Tchao-jüan chce brněnská primátorka spolupracovat s oblasti podnikání, vědy a výzkumu, vzdělávání, ochrany životního prostředí a cestovního ruchu. Primární oblastí je však přístup k chytřejšímu řízení města a života v něm prostřednictvím zavádění moderních technologií. Podpořit by totiž měla Brno jako univerzitní město a centrum vědy, výzkumu a inovací, spolupráce by však podle ní měla být prospěšná pro obě strany.

„Rádi si budeme předávat informace a zkušenosti v oblastech městské samosprávy, udržitelného hospodářství a energetiky nebo konceptu SmartCities a high-tech technologií. Jako důležitou součást spolupráce vidím propojení veřejného a soukromého sektoru obou měst. Zájem již vyjádřila Regionální a hospodářská komora Brno, Mendelova univerzita, Masarykova univerzita a řada dalších brněnských institucí,“ dodala.

Vaňkovou na Tchaj-wan doprovodí také zastupitelka Anna Putnová a radní Jiří Oliva. Memorandum však musí ještě schválit zastupitelé.