Byl pozdní večer, první máj, večerní máj byl lásky čas… Pokud se, pánové, připravujete recitovat zpaměti své milované slavné verše lyrickoepické skladby Máj od Karla Hynka Máchy, berte mapu jako malou výpomoc. Pokud se, dámy, obáváte, že váš partner na tradiční polibek pod rozkvetlou třešní může zapomenout a chcete být připravené i na tuto možnost záchrany na poslední chvíli, snad vám mapa pomůže takzvaně last minute.

Prvomájové setkání komunistů na Moravském náměstí v Brně.
1. máj v Brně: milenci hledali třešně, straníci poslouchali projevy

Proč k prvnímu květnu patří polibky pod rozkvetlou třešní?

  • Právě ty by totiž měly ženám zajistit, aby do roka a do dne neuschly. Podmínkou však je, aby to bylo opravdu z lásky.
  • V dřívějších dobách se dokonce tradovalo, že májový polibek je od muže něco jako příslib manželství a svatby, která by měla být na spadnutí.

Ať už je nebo bude vaše situace jakákoli, podívejte se, kde v Brně rostou a rozkvétají třešně. Míst si vytipujte raději víc, neboť kvůli brzkému příchodu vysokých teplot začaly stromy rozkvétat dřív a někde už mohou být odkvetlé.

A proč je páry nebo zamilovaní vlastně vyhledávají? Podle etnografky Kláry Posekané mohla dnešní podoba slavení Prvního máje vzniknout na počátku minulého století v souvislosti s představitelem romantismu, básníkem Karlem Hynkem Máchou a jeho lyrickoepickou skladbou Máj.

Pohled na mapu míst v Brně, kde rostou a rozkvétají třešně (klikněte na obrázek a prohlédněte si mapu brněnských ulic detailněji):

Třešňové Brno. Pro detailní pohled na mapu klikněte na obrázek.Třešňové Brno. Pro detailní pohled na mapu klikněte na obrázek.Zdroj: printscreen www.arcgis.com

Připomeňte si slavné filmové polibky:

Zdroj: Youtube