Keramiku archeologové objevili ve východní části Mendlova náměstí, v místě dočasného parkoviště pro Fakultní nemocnici u svaté Anny. „Původně zde stávala zástavba lemující tradiční cestu spojující Staré Brno s vlastním městem. Na dvorku jednoho z domů jsme poněkud překvapivě z odpadních vrstev získali určité množství hrnčířského výrobního odpadu,“ uvedla Sedláčková.

Na pálení čarodějnic na Špilberku přišly davy lidí.
VIDEO: Pálení čarodějnic na Špilberku. Ohromný oheň nad Brnem a šamanské rytmy

Podle archeologů je pravděpodobné, že pec se nacházela v blízkém okolí. V Brně zatím nebyla objevena žádná hrnčířská pec, proto jsou podle Sedláčkové jakékoliv hrnčířské nálezy velmi zajímavé. „Keramika se na území Brna vyráběla už před založením města, ale zatím jsme neobjevili žádné hrnčířské dílny. O jejich existenci víme ze středověkých pramenů už ze čtrnáctého století, archeologicky se nám je ale ještě nepodařilo doložit,“ sdělila.

Kromě režné keramiky, která měla být později opatřena polevou neboli glazurou a některá možná i malbami, našli archeologové také hrnčířské podložky. „Sloužily k prokládání hrnčířských výrobků v peci, aby se jednotlivé výrobky při výpalu neslepily,“ vysvětlila Sedláčková.

Historický trolejbus.
Výročí 70 let trolejbusů z Brna do Šlapanic. Linku vítala opentlená ulice

Kromě zlomků kuchyňské a stolní keramiky byly mezi hrnčířským odpadem zjištěny i výrobky kamnářské, konkrétně kachle.

Stáří nálezů odborníci odhadují na druhou polovinu sedmnáctého století až osmnácté století. „V jediných dalších dvou lokalitách s hrnčířskými nálezy v Brně, na Kapucínském náměstí a ve Veselé ulici, byly nálezy o trochu starší. Nejspíše z druhé poloviny patnáctého až první poloviny šestnáctého století,“ popsala Sedláčková.

Keramiku odborníci z organizace našli v letních měsících minulého roku. O nálezu informovali až nyní.