Do práce v Bohunicích dojíždí přes celé město. David Bartoš totiž bydlí v Maloměřicích a lepší byt blíž pracoviště podle svých slov nenašel. Muž v Brně zůstal po studiu, proto uvítá výstavbu nových bytů. „Město by se mělo měnit a posouvat dál. Nechápu lidi, kteří protestují proti změnám územního plánu kvůli tomu, že třeba celý život lpí na lesíku za barákem. Ostatní se pak nemají kam nastěhovat,“ řekl Bartoš.

Novou bytovou výstavbu umožní právě změny současného územního plánu, které na posledním jednání schválili městští zastupitelé. „Jedná se o menší novinky, jako jsou proměny zahrad na plochy pro stavbu rodinných domů nebo možnost intenzivněji zastavět území třeba navýšením pater domů či velikosti podlažní plochy. Dále větší změny umožní přeměnit nevyužívané průmyslové oblasti na obytné čtvrti,“ přiblížila mluvčí kanceláře městského architekta Jana Běhalová. Její pracovníci návrhy změn připravili.

Chátrající oblasti bez využití nově poslouží jako místa pro bydlení třeba v Maloměřicích, kde se přemění například zanedbané území v lokalitě pod vysílačem Hády nad zástavbou v Jarní ulici. Po změně může vzniknout bytová zástavba také vedle Fantovy ulice v Obřanech.

Ilustrační foto.
Odstávka teplé vody: Oznámení jsme dostali den po začátku, vadí lidem z Vídeňské

DESETILETÉ ČEKÁNÍ

Na změny Brňané čekali deset let. Vymezují nové plochy pro bydlení i na okraji Slatiny u Kikrleho ulice. „Týkají se areálu bývalého zemědělského družstva. V jeho případě se jedná o scelení celého území, kde se počítá s bytovou výstavbou. Vznikne tam i městská zeleň nebo sportoviště,“ nastínil místostarosta Michal Kolařík.

Rezidenčního bydlení na místě bývalého zemědělského družstva se dočkají lidé v Žebětíně. Změnu územního plánu tam dlouhé roky prosazuje soukromý investor, který připravuje projekt Rezidence Pod Lesem. „V první třetině území bude prostor k výstavbě samostatně stojících vil, ve zbývající části pak postavíme řadové domy, viladomy a také prostor pro sport a rekreaci. Zahájení výstavby očekáváme v letech 2022 až 2023, potrvá tři až pět let,“ sdělil jednatel firmy Colonico Libor Šparlinek.

Podle výkonné ředitelky společnosti Imos Development Hany Vyplelové jsou změny plánu zásadní, protože plochy vyčleněné v minulosti pro bytovou výstavbu jsou už vyčerpané. „Ve městě tristně chybí. Území, kterých se změny týkají, už ztratily původní účel, jsou vybydlené. Je na uvážení, co by tam mělo vyrůst, aby se město dál rozvíjelo, zda obytné budovy či jiné objekty. Primárním cílem ale musí být nevyužitá místa odblokovat, aby se tam stavělo,“ řekla Vyplelová.

Doplnila, že výstavba na nových plochách pro bydlení uleví přetížené dopravě ve městě. „Nyní se často stává, že se lidé stěhují za Brno a za prací do města dojíždí,“ sdělila Vyplelová.

Změny stávajícího územního plánu Brna  

Jedná se o 112 změn, které se dotýkají území po celém městě.
Na posledním jednání před dvěma měsíci je schválili městští zastupitelé.
Návrhy změn připravili pracovníci kanceláře městského architekta.
Schválené změny zapracují do nového územního plánu města.
Na změny čekali Brňané nejméně deset let.
Umožní proměnit nevyužívané průmyslové oblasti na obytné čtvrti, třeba areály ve Slatině, Maloměřicích nebo Obřanech.