Menší dosavadní počet zájemců o den otevřených dveří v brněnské mešitě zdůvodňuje uspořádáním poměrně na poslední chvíli. „Zatím se přišly podívat desítky lidí. Během akce Open House Brno to ale byly dokonce stovky, zájem byl opravdu veliký. Dříve jsme dny otevřených dveří pořádali mnohem častěji, ale to bylo před osmi, devíti lety, ještě v době před uprchlickou krizí,“ popisuje vývoj za poslední léta Alrawi.

Hned ve dveřích upozorňuje návštěvníky, aby se před příchodem do předsíně nezapomněli vyzout. Jedná se o součást islámské kultury. V ponožkách tak lidé zvědavě pokračují do hlavní místnosti, která je pokrytá kobercem vyznačujícím jednotlivá modlitební místa. „O víkendu takový přetlak nemáme, ale v pátky musíme pořádat modlitby nadvakrát. Nadnárodní firmy zaměstnávají v Brně řadu muslimů a jiné zázemí nemají. Modlitby máme ve třech jazycích,“ vypráví Alrawi.

Brněnskou mešitu v minulosti několikrát poškodili vandalové.
Mešita v Brně funguje 25 let. Má za sebou rozbití oken i výhrůžky smrtí

Kromě řady edukačních plakátů je v místnosti k vidění dřevěná knihovna plná nejrůznějších titulů. Hned opodál stojí na speciálním podstavci obrovský výtisk koránu, svaté knihy islámu. V jejím středu se schovávají dvě miniaturní kopie, jedna z nich dokonce obsahuje lupu, aby se písmo dalo vůbec přečíst.

Zatímco si dvě skupinky návštěvníků povídají v modlitebně, voní z rohu místnosti čerstvě připravený čaj. K vidění je na stole hned několik druhů tradičního nápoje, zakousnout lidé mohou rovněž drobné sladké pochutiny. „Přišly jsme si popovídat, protože myslíme, že se islám částečně shoduje s našimi přesvědčeními. Jsme otevřené diskuzi,“ reaguje třeba Hana Filipcová.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Prezident Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi vzpomíná hned na několik milníků brněnské mešity, která vznikla jako vůbec první v České republice. Prvním z nich byl začátek migrační krize před osmi lety, poté covidová pandemie a následně začátek války na Ukrajině. „Navzdory všem situacím, které jsme dosud prožili, jsme nadále otevření komukoli. Lidé se můžou přijít podívat do mešity prakticky kdykoli mimo páteční modlitby,“ vysvětluje Alrawi.