Běžně zamíří pohodlně přes přechod a rychle se dostane ke škole. Opravy tramvajové trati v brněnské Veveří ulici studentce Haně Štefánkové situaci dost ztížily. Vyžádaly si dočasné zavření přechodu pro chodce na Žerotínově náměstí. „Po rozkopání se tam nedalo rychle přejít. Když jsem nestíhala, přecházela jsem i přes silnici, což je kvůli autům nebezpečné,“ svěřila se mladá žena.

Nejednalo se o jediné místo, kde kvůli opravám stavbaři prozatímně zrušili přechod. Brňané ho musí obcházet v nedalekém křížení Kounicovy a Moravského náměstí. Dělníci tam rekonstruují plynové vedení v havarijním stavu. „Skončit mají do poloviny měsíce,“ sdělila Anna Dudková z brněnského magistrátu.

Oproti předpokladům se lidé mohou dřív dočkat obnovení zrušeného místa mezi galerií Vaňkovka a Tescem. Zákaz přejití tam v polovině července překvapil kolemjdoucí, kteří na přechod přesto vstupovali. „V současnosti jednáme se stavbaři, zda přechod přes Úzkou zprovozní dřív než na konci listopadu. Vedle přes Dornych ale asi místo zůstane uzavřený déle kvůli další etapě rekonstrukce komunikace,“ přiblížila Dudková.

Přechody
- Dočasně zrušené: křížení Kounicovy a Moravského náměstí, Komenského náměstí s Husovou, Úzká ulice, Dornych, Charbulova
- Trvale zrušený: křižovatka Nádražní a Hybešovy
- Dočasně zrušený v přípravě: Botanická

Uzavírku hned dvou přechodů si vyžádali státní silničáři v oblasti Poříčí a Opuštěné. Přes léto tam opravili kryt vozovky. Podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíkové tam pěší často nerespektovali značení a chodili přes vozovku navzdory zákazu. „Všemi institucemi schválené značky ale měnit nemůžeme,“ upozornila mluvčí.

Dočasně uzavřená místa kvůli stavebním pracím jsou nyní třeba v křížení Komenského náměstí s Husovou či v Charbulově ulici, kde opravují kruhový objezd. Podle Dudkové připravují zástupci města i krátkodobou opravu trolejbusové zastávky Botanická, která si vyžádá prozatímní zákaz přejití silnice.

Jak už Rovnost nedávno informovala, lidé znovu nevyužijí přechod v křižovatce Nádražní a Hybešovy. Zrušili ho kvůli nebezpečným čekacím ostrůvkům u tramvajové trati.

OLDŘICH HALUZA
KAROLÍNA LUNDOVÁ