Nakaženým koronavirem svítá na lepší časy. Vědci z Národního centra tkání a buněk v Brně vyvinuli lék, který může pomoci pacientům s těžkým poškozením plic. „Nabídli jsme ministerstvu zdravotnictví potřebné množství účinné látky v hodnotě sto milionů korun,“ uvedl zakladatel centra Michal Zahradníček.

Brněnská firma Respilon zase vyvinula vlastní masky k likvidaci koronaviru. Vydrží jeden den a na trhu budou od půlky dubna. Lidé je seženou za cenu od dvou set do 315 korun. Předobjednávky jsou možné od pátku. „Jsme připravení na velký zájem. Plánujeme denně vyprodukovat pro český trh kolem 130 tisíc kusů,“ řekla spolumajitelka firmy Jana Zimová.

Další projekty

MapTiler – Brněnská firma ve spojením s berlínskou vytvořila interaktivní koronavirovou mapu.

Oscar Senior – Aplikace určená pro starší lidi umožňuje třeba snadné spojení pomocí videohovorů. Její zakladatel Tomáš Posker ji teď agenturám poskytujícím péči o důchodce a dalším organizacím nabízí na dva měsíce zdarma.

FitPainFree – Trenérky připravují prostřednictvím facebooku zdravotní cvičení zdarma.

Snaží se také vědci brněnské Masarykovy univerzity. Plánují pomoc s testováním. „Naše laboratoře zabývající se biologií, biochemií a medicínou mají stejné vybavení jako nemocnice a také kvalifikované odborníky, kteří mohou v odebraných vzorcích analyzovat přítomnost koronaviru SARS-CoV-2,“ vysvětlila mluvčí vysoké školy Tereza Fojtová.

Výzkumný institut Ceitec a lékařská fakulta už zmobilizovaly stovku dobrovolníků z řad vědců, kteří se můžou do testování okamžitě zapojit. „Při dostupnosti odběrových a testovacích souprav jsme schopni prověřit až tisíc vzorků denně,“ uvedl ředitel institutu Jiří Nantl. Zatím ale musí počkat na souhlas ministerstva zdravotnictví.

Soupravu k odhalení koronaviru se podařilo vyvinout vědcům z laboratoří Elisabeth Pharmacon, dva z nich pracují také na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.

„Produkt využívá technologii, kdy metodika cílí na tři místa virové RNA. Ukazuje se totiž, že virus postupně mutuje a metoda zacílená pouze na jedno místo v RNA viru by mohla poskytnout falešné zdání, že vzorek je negativní,“ přiblížil za společnost Omar Šerý.