Se stavem chodníků není zcela spokojená například Kateřina Škrášková. „Stav chodníků v současnosti podle mě není úplně v pořádku. V centru města se to ještě dá, ale v odlehlejších částech, jako je třeba Kraví hora, by to opravdu mohlo být lepší,“ podotkla Škrášková. Vyjádřila obavu o bezpečí starších lidí. Sama má starší matku, pro kterou by neudržovaný chodník mohl představovat riziko.

Právě důchodcům doporučují jihomoravští záchranáři zvýšenou opatrnost. „Starší lidé by měli omezit cesty mimo domov, pokud je to možné. V případě, že musí na ulici vyjít, měli by mít nějakou oporu jako třeba hůlku, případně se mohou přidržovat zábradlí,“ poradila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Zvlášť nebezpečná je podle ní u důchodců zlomenina krčku, která při pádu hrozí a která může mít dlouhodobé následky.

Evidují desítky pádů a úrazů

Podle Bothové se jako důsledek změny počasí zvýšil počet zranění, ke kterým záchranáři vyjíždějí. „Od minulé soboty evidujeme desítky pádů a úrazů spojených s uklouznutím na náledí nebo rozbředlém sněhu. Jsou to zranění rukou, nohou, ale i hlavy. Jedná se hlavně o lehčí zranění, ale právě třeba úrazy hlavy mohou být nebezpečné,“ popsala mluvčí s tím, že situace není oproti jiným letům neobvyklá.

Na nevyhovující stav chodníků si postěžovala i důchodkyně Anna Nováková. „Myslím, že je to problém. To tak asi ve větších městech bývá, když napadne sníh a lidé ho hned rozšlapou. Dole na Pekařské ulici to byla hrůza, na Zelný trh se bojím chodit,“ poznamenala Nováková.

Problém s rozbředlým sněhem nemá Viktor Badin, který se vydal s partnerkou do města na adventní trhy. „Do Brna jsme přijeli před chvílí a žádný problém jsme zatím neměli. Takže za mě je to v pořádku,“ sdělil Deníku mladý muž.

Zástupci městské části Brno-střed jsou podle mluvčího Michala Šťastného v nepřetržitém kontaktu s firmami, které zimní údržbu chodníků zajišťují. „Situaci v městské části pravidelně monitorujeme. V terénu jsou vozy i pracovníci, kteří chodníky pravidelně ošetřují,“ informoval Šťastný. Dodal, že údržbářů je v současné době v ulicích do desíti.

Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková

Větší pozornost podle mluvčího městská část věnuje více frekventovaným místům, kde se konají adventní trhy. „Reagujeme také na aktuální podněty obyvatel Brna, kteří nás informují o případných problematických místech,“ doplnil Šťastný.