Technologie z dílny brněnských technologických mágů ušetří čas i peníze vědcům, zemědělcům, ekologům, obranným a záchranným složkám, ale i pojišťovnám. Zkrátka každému, kdo ve svém oboru satelitní snímky využívá jako zdroj informací. Doposud se totiž musely všechny satelitní snímky přenést na Zemi, kde nad jejich vyhodnocováním trávili nemalé množství času lidé.

To je vzhledem k faktu, že průměrně sedmašedesát procent naší planety se halí do různých úrovní oblasčnosti, neefektivní postup práce. Oblačnost je totiž překážkou mezi družicí a fotografovaným povrchem. "Zatímco dosud se musely všechny snímky z družice stáhnout na Zemi, a poté vytřídit na fotografie s přidanou hodnotou a na ty, kde je velké procento oblačnosti, nyní je možné díky algoritmu našeho startupu protřídit snímky přímo na družici samotné a na Zem si nechat poslat jen ty nejzajímavější," vysvětlil Marek Marušin, CEO a spolumajitel firmy Zaitra.

Tramvaj K2 pro Prahu už má červenokrémovou barvu. Vůz vyjel z lakovny.
V Brně opravují tramvaj K2 pro Prahu: už se vybarvuje. Podívejte se

Umělá inteligence přispěje i k zvýšení bezpečnosti družice a ochrání tak cenný majetek poletující na orbitě planety. Dokáže totiž například i sama spočítat, kdy hrozí srážka s jiným objektem a podle potřeby změnit svou poloh.„Zpracování dat na orbitě a autonomie družic je přirozeným vývojem, který v budoucnosti sehraje velkou roli – a to nejen na orbitě Země. Pokud chceme osídlit Mars, větší samostatnost a aplikace umělé inteligence je nutnou součástí, neboť signál z Marsu k nám doletí se zpožděním i dvacet minut,” doplnil Marušin.

Technologie je unikátní i v tom, že jako první na světě vědci naistalovali umělou inteligenci do družice na dálku. V momentě, když už dávno opustila Zemi. „Navíc se jedná o velký úspěch. Od tohoto okamžiku se řadíme mezi malou skupinu zemí, která má na orbitě satelit s umělou inteligencí,” vysvětlil Juraj Dudáš, ředitel divize Space Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu.