Ve čtvrtek dopoledne museli cestující jedoucí z Brna do Prahy počítat se zpožděním. „Vím o tom, ale stejně radši volím vlak než autobus. Na dálnici taky může být nehoda a zpozdit tak dopravu," vyjádřila se například Vendula Knapková.

Kam se obrátit o pomoc?

Regiojet zřídil krizovou linku na čísle 539 000 955. Na tuto linku se mohou obracet lidé s dotazy. Linka je dostupná kromě češtiny a slovenštiny také v ukrajinštině. Dotazy lze zasílat také e-mailem na pomoc@regiojet.cz.

O změnách v dopravě diskutovala na brněnském hlavním nádraží také skupina seniorek. „Jedeme ale jen do Letovic. To by mělo být bez problému," sdělila redaktorce Brněnského deníku Rovnost jedna z nich.

Některé brzké ranní spoje dopravci bez náhrady zrušili.

Vůbec nevyjel například rychlík Českých drah s plánovaným odjezdem po páté hodině z Břeclavi do Prahy. Ostatní spoje jezdily s omezením. „Mezi Prahou a Českou Třebovou museli cestující využít jiné spoje, doprava zde byla zajištěna tak, že rychlíky jezdily z Prahy do Přelouče," popsal mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Mezí Přeloučí a Chocní vozila cestující náhradní autobusová doprava, z Chocně pak jezdily vybrané linky rychlíků a regionálních vlaků.

Mezi osmou a devátou hodinou byl provoz přes pardubické nádraží částečně obnoven. Vlaky zde jezdí po jedné koleji sníženou rychlostí asi deset kilometrů v hodině. „Zpoždění dnes budou trvat, ale v průběhu dne se sníží," dodal Šťáhlavský.

Na pozdní odjezdy svých vlaků upozornil také Regiojet. „Zpoždění očekáváme již při odjezdu z výchozích stanic a může dojít i k úpravě cílových stanic. Naším cílem je udržet provoz na hlavních trasách Praha-Ostrava, Ostrava-Praha a Praha-Brno směr Rakousko a Slovensko," sdělila mluvčí Regiojetu Alexandra Janoušek Kostřicová.

Vlak Regiojetu odjíždějící z Brna na Prahu v pět hodin ráno dorazil do cílové stanice s více než tříhodinovým zpožděním. O hodinu pozdější spoj dopravce se zpozdil o dvě hodiny a pět minut.

V dopoledních hodinách žádala společnost Regiojet, aby lidé cestování vlakem přes omezenou trasu pokud možno odložili. Vlaky jedoucí do Čech přes Brno přijíždějí na jih Moravy bez zpoždění, zdržet se ale můžou v omezeném úseku v Pardubicích. „Vlaky v opačném směru budou mít zpoždění do dvaceti minut," avizovala Janoušek Kostřicová.

U nově vybudované zastávky v centru východočeských Pardubic se před středeční půlnocí čelně srazil noční rychlík RegioJet 1021 s nákladním vlakem ČD Cargo. Na místě byli podle mluvčí záchranné služby čtyři mrtví a 26 zraněných. Podle Drážní inspekce se škoda odhaduje na více než 110 milionů korun. V expresním RegioJetu cestovalo podle hasičů 380 lidí. První vagon byl zcela zničený. Nákladní vlak měl 21 vozů a byl dlouhý přes půl kilometru.