Podle urbanisty a architekta Petra Hrůši není dobře, pokud se skladba obchodů v centru řídí jen podle trhu. „Centrum by měli plnit především lidé, co tam bydlí, a neměli by být nucení z něj odjíždět někam do supermarketů na periferii. Malé provozovny z konkurenčních důvodů končí, paradoxně je ale lidé začínají víc vyhledávat a navštěvovat,“ sdělil. Podle něj by různorodost nabídky mohly v budoucnu regulovat město nebo městské části.

Knihkupectví Michal Ženíšek v brněnské Alfa pasáži.
Knihy i domácí potřeby s tradicí. Malí prodejci v Brně končí. Bez nástupců

Zaniklé obchody v posledních letech
- Cukrárna U čtyř mamlasů: v domě na náměstí Svobody sídlila od roku 1933, poslední provozovatel Václav Labský, nyní je tam stejnojmenná výčepna Pilsner Urquell
- Domácí potřeby Cimrman: sídlilo na Masarykově ulici, ke konci loňského roku odešel Jaroslav Cimrman do důchodu, nahradí jej Bageterie Boulevard
- Prodejna Bontonland: sídlil v domě na rohu náměstí Svobody a České ulice, nyní je tam restaurace u Tomana

Reakce na změny v centru se mezi Brňany různí. Části z nich vadí, že tradiční prodejny mizí. „Je velká škoda, že když jdu teď po České nebo po Masarykově, tak jsou všude už jen samé oděvy. Centrum se hodně změnilo,“ stěžoval si třeba Lubomír Strážnický.

Někteří dotázaní od centra naopak vyžadují bohatou nabídku restauračních podniků. „Pivnici vítám, protože taková místa navštěvuji nejčastěji. Nepřijde mi, že by nově vzniklé podniky měnily ráz centra. Na nákup do středu města nechodím, domácí potřeby také nakupuji mimo něj,“ připustil David Růžička.

Ilustrační foto.
Knihkupectví Ryšavý v centru města končí. Může za to vysoký nájem

Cukrárna U Čtyř mamlasů na náměstí Svobody před čtyřmi lety skončila kvůli vysokému nájmu. Nedaleko měl knihkupectví také Šimon Ryšavý, který skončil ze stejných důvodů. „Je mi to moc líto, že mizí zavedené obchody. Změny se dějí poslední dobou velmi rychle. Ráz města mi připadá multikulturní, což je sice fajn pro cizince, ale mnozí, zvlášť starší Brňáci, to nesou těžce,“ zamyslel se muž.

Tradiční cukrárna U Čtyř mamlasů zmizela z náměstí Svobody. Prodejna se přesunula o pár ulic dál. Na nové adrese změnila i jméno. Sortiment ale zůstane.
Známá cukrárna opouští dům U Čtyř mamlasů. Přestěhovala se kvůli vysokému nájmu

Podle ekonoma Lukáše Kovandy působí rostoucí ceny nájmů problémy menším prodejcům i ve vyspělejších ekonomikách. „Prodejny s nižšími maržemi neustojí nárůst cen nájmů. Je třeba říct, že je to přirozený stav. Ani v zemích s vyspělými ekonomikami a jejich hlavních městech, jako je třeba Londýn nebo New York, lidé nenaráží na menší železářství nebo domácí potřeby. Většinou jsou tyto prodejny na periferii města či za ním, kde je to cenově únosnější,“ zhodnotil hlavní ekonom Czech Fund Kovanda.

Požár motoru autobusu brněnské MHD.
Autobus s cestujícími začal za jízdy hořet. Z motoru šlehaly plameny