Pro podobně rizikové případy, jako byla Bečvářová, byla dříve podle vedoucího lékaře Interní kardiologické kliniky bohunické nemocnice Martina Radwana jedinou možností náročná operace. „Lehčí embolie se léčí obvykle léky na ředění krve. Pokud nepomohou, snažíme se krevní sraženiny rozpustit pomocí takzvané trombolytické léčby,“ vysvětlil.

Ta je ale pro rizikové pacienty, kteří jsou například po operaci jako třeba Bečvářová, nevhodná. „Ve Vyškově mi nemohli udělat jinou léčbu, abych nezačala krvácet do břicha. Radili se s brněnskými lékaři, a tam jim nabídli, že zkusí katetrizaci,“ objasnila žena svůj stav.

Bečvářová podstoupila v Bohunicích zákrok hned následující den po převozu z Vyškova. „Byla jsem celou dobu při vědomí, ale nic mě nebolelo,“ popsala.

Zároveň po dobu celého zákroku mohla komunikovat s doktory, kteří jí vysvětlili, co budou dělat. „Už během operace jsem cítila, jak se uvolňují průdušnice, a že se mi líp dýchá,“ doplnila. Úleva se dostavila téměř okamžitě a po týdnu v nemocnici se mohla Bečvářová vydat domů.

Lékaři nový druh léčby provádějí pomocí speciálního katetrového systému. „Do znecitlivělého třísla zavedeme krátký zavaděč. Je to asi centimetrová hadička. Do této hadičky zavedeme tuhý drátek, který se tělem dostane až do plic,“ popisoval zákrok lékař Interní kardiologické kliniky Martin Poloczek.

Po drátku pak vede odsávací katetr, ve kterém je takzvaný dilátor, ochranná ucpávka, díky které je zavedení šetrnější. Ten lékaři nakonec vytáhnou a na katetr nasadí stříkačku. „Ve stříkačce vytvoříme podtlak, kterým mechanicky nasajeme krevní sraženiny,“ řekl Poloczek.

Po sundání stříkačky je podle něj možné krev přefiltrovat přes speciální nádobku do stříkačky nové. „V nádobce zůstanou sraženiny, zatímco čistou krev z druhé stříkačky můžeme pacientovi vrátit pomocí druhého katetru,“ osvětlil. To znamená, že na rozdíl od operace pacient krve moc neztratí.


Nahrává se anketa ...

Pacientů, jako je Bečvářová, kteří by z takovéto léčby mohli profitovat, není mnoho. „Pacient musí mít nízký tlak a malé okysličení krve. Pro tuto metodu je také lepší, když jsou sraženiny co nejblíže srdci,“ vyjmenoval lékař Radvan znaky vážných případů, pro které je katetrová metoda určena. Očekává jich ročně kolem deseti až patnácti. Přestože je embolie častá, většinou se jedná o lehčí případy.

Právě kvůli nízkému počtu pacientů je podle Radvana centralizace pacientů podstatná. V Bohunicích pro tento účel vznikl tým kardiologů, který se na embolii specializuje. Pacienti s embolií, i když dosud lehčí, se tu koncentrují už přes rok. „O embolii se umíme postarat komplexně a fungujeme také jako konzultační centrum pro další nemocnice,“ sdělil.

Katetrální metodu mají v Bohunicích v plánu od července zprovoznit v nonstop provozu. „Přestože se jedná u paní Bečvové o první výkon, dříve jsme u nás dělali výkony podobné nebo náročnější, a tak to pro nás nebylo složité,“ řekl přednosta Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Petr Kala. O plné finanční podpoře léčby ze systému zdravotního pojištění teprve odpovědní lidé jednají.

VIDĚLI JSTE? Obří drak letěl centrem Brna

Trutnovští nesli Brnem šestimetrového draka. | Video: Deník/Sabir Agalarov