„Se stavbou chceme začít v prvním čtvrtletí 2024, hotovo by mělo být o tři roky později," sdělil zakladatel firmy Tomáš Vavřík. Předpokládané náklady jsou čtyři a půl miliardy korun.

Brixx bude na pomezí Bohunic a Starého Lískovce, v blízkosti Fakultní nemocnice Brno a univerzitního kampusu. Půjde o propojení rezidenčního bydlení, zábavy a komerčních služeb. „Projekt je koncipovaný jako mnohem víc než pouze nový prostor pro bydlení. Chceme lidem zároveň nabídnout také nové pracovní příležitosti a možnosti k aktivnímu trávení volného času,“ uvedl Vavřík.

Ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.
Šéf staveb VMO v Brně o Žabovřeské: Pro šaliny hotovo, autům doděláváme galerii

Areál se bude skládat ze dvou výrazných bloků. Dominantou se podle architekta Petra Pelčáka ze studia Pelčák a partner architekti stane výšková budova z bloku A, která svou velikostí doplní nemocniční budovu na protější straně Jihlavské ulice.

„Tyto dvě stavby vytváří motiv brány vyznačující vjezd do města Brna ze západní strany. Objekt vysoký dvacet pater nabízí krásné výhledy všemi směry. Výjimečnost obytné věže je zdůrazněna také povrchy fasád, které jsou z pohledových cihel. Tím se od okolních staveb odlišuje,“ popsal architekt Pelčák.

Filipínského ulice v Židenicích v Brně.
Auta na trávnících: pomáhají kameny. Nechceme tady ale Stonehenge, zní z Židenic

Soukromý investor na projektu spolupracuje s vedením města Brna. „Město se může podílet tím, že konečně bude vypracovaný nový územní plán. Chceme, aby do dvou let skutečně platil, to je to nejdůležitější," oznámil náměstek primátorky René Černý.

Většina bytů bude v bloku A. Další budou také ve druhé části B, a to společně s kancelářemi. Kromě dalších prostor pro obchody či kavárny investor v bloku A počítá se specializovaným zdravotnickým zařízením. „Vzhledem k blízkosti univerzitního kampusu zamýšlíme vytvořit prostor o výměře tisíc metrů čtverečních, kde by byla klinika s vybranou specializací pro absolventy blízké lékařské fakulty, kteří začínají s praxí,“ nastínil hlavní manažer projektů společnosti Domoplan Josef Molnár.

Zábradlí mezi nástupišti zastávek MHD na Mendelově náměstí.
Zábradlí na Mendlově náměstí v Brně: rozhodnutí úřadu a policie, jednají o změně

Další blok B je uzpůsobený pro studentské bydlení. Kromě dvaadevadesáti bytů bude disponovat kompletním zázemím v podobě vlastních kuchyněk, odpočíváren, klubovnou i restaurací. Nápad zaujal například studentku Jana Machů. „Výstavba takových bytů může být v mnoha ohledech přínosná a může alespoň trochu pomoct s řešením tohoto problému,” řekla. Míst na kolejích je podle ní nedostatek.

Podle Vavříka jde Domoplan cestou, kdy třetiny produkce prodává a třetinu si nechává. „Určitě budeme provozovat kliniku a zázemí, které tam bude. Víme, že pokud část provozujeme, udržime základní koncept," míní Vavřík. Ceny bytů podle něj budou od devadesáti 105 tisíc korun za metr čtvereční.

Masopust průvod v brněnské Líšni se konal v sobotu 18. února.
VIDEO: Líšeňský masopust? Medvěd, drak i mimozemšťan roztančili brněnské ulice

Propojení obou rezidenčních částí zajistí pěší zóna. Poslouží jako prostor pro setkávání, čemuž přispějí také kavárny s dalšími provozovnami. Před blokem A bude zase malé náměstí s vodními prvky a stromovou alejí. „Domy jsou polyfunkční. Stejně jako například v centru města mají v přízemí obchody a gastroprovozy,“ zmínil Pelčák.

Většina parkovacích míst bude v podzemí, společně s nadzemními se jedná o 496 míst. Součástí budou také dobíjecí stanice pro elektromobily nebo elektrokola. „Energetická soběstačnost se u celého komplexu pohybuje okolo třiceti procent. Díky dalším prvkům v podobě dálkové regulace vzduchotechniky, chlazení či topení se však může ještě dále navýšit,“ doplnil manažer Molnár.

Projekt Brixx
přes 320 nových bytů, 80 ateliérů, 91 ubytovacích jednotek pro studenty, kanceláře, zdravotnické zařízení, kavárny, služby a malé náměstí s vysazenou zelení
umístění: jihozápad Brna v oblasti Západní brány, na pomezí městských částí Bohunice a Starý Lískovec
náklady: 4,5 miliardy korun
začátek stavby: 2024
dokončení stavby: 2027

V blízkosti vznikne také nová mateřská škola. „Nastavujeme pravidla, aby se nestalo, že je dostavěno, lidé nastěhovaní, většinou mladé rodiny, a nemají dát kam dítě do školky. Chceme, aby to fungovalo tak, že jakmile začne stavět developer, odevzdává první část investičního příspěvku rovnou s územním rozhodnutím nebo stavebním povolením, a tím pádem my můžeme stavět mateřskou školu , případně pokud by to bylo nutné i základní školu," naznačil náměstek Černý.

Developer také jedná se zástupci městské části Starý Lískovec, jak do oblasti už nyní přivést lidi. „Zpracováváme zázemí, které bude udělané z kontejnerů. Vzniknou tam prostory pro akce, lidé tam mohou chodit na pivo. Lískovec je nyní velmi hustě osídlená oblast s malou možností vyžití," sdělil Vavřík. Prostory mají být přístupné už letos.

Nová čtvrť bude stát na místě, které je na dosah centru. „Má skvělé dopravní napojení v podobě městské hromadné dopravy dále do města, a stejně tak i na dálnici. Jedná se navíc o dlouhodobě nevyužívanou a opuštěnou plochu,“ řekl zakladatel firmy Vavřík o lokalitě, kde v minulosti byla panelárna či autobazar.

MICHAL HRABAL
LUCIE BURIANOVÁ