Stavby budou mít zelené střechy a fotovoltaické panely. Součástí okolního zázemí budou centrální náměstí, obchody, nabíjecí stanice pro elektromobily či energeticky nenáročné osvětlení. Vyrůst tam má i mateřská školka s dětským hřištěm.

Podle ekonoma Petra Pelce bydlení na okraji Brna vyhledávají především rodiny nebo ti, kteří chtějí mít kontakt s přírodou. „Pokud tam budou spíše větší rodinné byty, prostředí na severu města je velice atraktivní z pohledu bydlení a schůdné dostupnosti do centra," reagoval Pelc.

Čtvrť vznikne v areálu po továrně Ergon. Její demolice začala loni. Továrnu začal koncem osmdesátých let minulého století stavět státní podnik, který vyráběl kontaktní čočky, ortopedickou obuv a další pomůcky pro tělesně postižené. Krátce po sametové revoluci zkrachoval a kromě dluhů po sobě zanechal i nedokončenou fabriku.

„Zůstaly tam rozestavěné velké haly. Poté, co firma skončila v konkurzu, hala vystřídala několik vlastníků. Nikdo z nich se ale neměl k dokončení hrubé stavby," vysvětlila už před lety tehdejší starostka Maloměřic a Obřan Jarmila Kocmanová.

V těsné blízkosti nové čtvrti se nachází národní přírodní rezervace Hádecká planinka, která je součástí chráněné krajinné oblasti Moravský kras. O architektonický návrh budov se postaralo studio Kuba & Pilař, střešní zahrady s vyhlídkami a zelená prostranství navrhl ateliér Flera architekta Ferdinanda Lefflera. „Stavba celého projektu bude trvat déle než šest let,“ zmínil finanční ředitel skupiny Trikaya Jan Kolařík.

Trikaya plánuje do výstavby Čtvrti Pod Hády investovat přes čtyři miliardy korun. Projekt bude platit i skrz svůj investiční fond. „Hodnota nemovitostí stabilně dlouhodobě roste, a proto jsou velmi vhodnou investiční příležitostí i pro konzervativnější investory,“ podotkl Lamka.

Podle ekonoma Pelce jsou právě investiční fondy v posledních letech jednou z hojně využívaných možností investic. „Hlavní developer využívá cizích zdrojů prostřednictvím fondů, což je pro něj dostupnější než bankovní úvěr. Nejen číselně, ale i procesně. Ovšem křivka vývoje nemovitostí se zastavila a je riziko, že se otočí. Nemyslím, že zájem investorů bude tak veliký ve srovnání s předcovidovou dobou," upozornil Pelc.