Z původních budov nechal investor zdemolovat už tři čtvrtiny. „Zbylé bychom rádi dodemolovali v příštím roce. Zároveň provádíme sanační práce,“ řekl projektový manažer Nové Zbrojovky Jan Růžička. Výstavba na přes dvacet hektarů velkém území potrvá deset až patnáct let. Na zhruba třetině zastavěného území vzniknou plochy pro bydlení.
Vypravili jsme se na "místo činu", podívejte se do galerie uvnitř článku, jak to tam nyní vypadá.

Majitel brněnského podniku U Sajmona pod Hájkem měl otevřeno i po osmé hodině. Na místě byla také policie.
Zásah policie v revoltující hospodě v Brně: Na pokutu stejně nemám, řekl majitel

V letošním roce investorská firma zpracovala celkový zastavovací projekt včetně dopravních a infrastrukturních vazeb. "Chtěli bychom zde aplikovat princip plnohodnotné městské čtvrti plné rozmanité architektury. Vše nebude z pera jednoho architekta, podepíše se jich na tom několik jednotek nebo i desítek," řekl Růžička.

Firma nyní zadala do projekčních příprav první z osmi etap. Plánovaný rozvoj víc než dvacetihektarového území začíná od jihu. "V následujícím čtvrtletí a pololetí chceme dopracovat finální architektonicko-urbanistické řešení a nechat zpracovat dokumentaci pro územní řízení. Chtěli bychom dát dohromady optimální mix funkcí, které zajistí, že už první část bude fungovat sama o sobě," řekl Růžička.

Podívejte se, jak to tam nyní vypadá:

Takzvaná Jižní zóna podle něj nabídne možnost bydlení, kancelářské a pracovní plochy, veřejný prostor i náměstí s vodním prvkem. Součástí zóny je i rekonstrukce a zachování původního industriálního charakteru území. "Pracujeme se dvěma objekty. Jedním z nich je výtopna s komínem, což by do budoucna mělo být i srdce území, kolem kterého bude koncentrován dominantní veřejný prostor. Mělo by tam být i nové náměstí," popsal Růžička. Zachovat chtějí i budovu hlavního generálního ředitelství.

Doplnil, že v plánu je také projektování nové městské třídy, příprava napojení areálu na okolí a příprava protipovodňových opatření a mostu přes řeku Svitavu, která území Zbrojovky obtéká. Plochu o velikosti zhruba hektaru jsou zástupci investorské firmy předají kvůli protipovodňovým opatřením Brnu. "Doufáme, že by se nábřeží mohlo proměnit v živý park plný volnočasových aktivit, funkcí s cyklostezkami a zelení," zmínil Růžička.

Nemocnice u sv. Anny v Brně. Ilustrační foto.
Sloučení nemocnic v Brně opět ožívá: u svaté Anny jsou proti, už sepisují petici

Rozvoj brownfieldu podporuje i brněnský radní pro oblast územního plánování a rozvoje Filip Chvátal. "Jsem rád, že může město spolupracovat na proměně tohoto brownfieldu na kvalitní prostor. Mám radost, že se tuto lokalitu po tak dlouhé době daří probouzet k životu," poznamenal.

První kancelářskou budovu ZET.office dostavěli na podzim, je zkolaudovaná a jsou v ní první nájemci. V nových kancelářích už pracují zaměstnanci firem. Přilehlé prostranství je volně přístupné všem Brňanům. "Dočasně je zde park plný sportovních i relaxačních příležitostí. V následujícím roce je v plánu plochy využít pro různé zájmové, komunitní, kulturní a společenské události v Židenicích," přiblížil za developerskou společnost CPI Property Group Jakub Velen.

Plochy svou funkci budou plnit pouze dočasně. "Na jejich místě se již za několik let spojí nový městský most a městská třída. Tím dojde k napojení dopravy na městský okruh. Všechny objekty umístěné v parku jsou přemístitelné do jiné části území, kde budou nadále plnit svou funkci," doplnil Velen.

Opravu potřebuje čtrnáct budov ve správě úřadu městské části Líšeň. Na snímku chátrající Orlovna.
Kritika chátrajících budov v Líšni: do Orlovny napumpují 14 milionů na opravy

Nyní si v parku lidé zahrají fotbal, streetbal, volejbal nebo například využijí workoutové hřiště. Na místě také vysázeli 240 stromků. "Jsou vysazeny tak, aby je bylo v horizontu asi osmi let možné přesadit," sdělil ředitel brněnské pobočky investorské společnosti Miroslav Pekník.