Mezi nimi například Tereza Strážnická, která na nové hřiště přivedla svého malého syna. „Líbí se mu to. Fajn je domeček s dřívky na lezení, na vedlejších průlezkách měl ještě problémy, to je už pro větší," poznamenala.

Na náměstí jsou dvě herní sestavy. Jednu nechalo vedení Židenic vyměnit loni na podzim, druhou dokončili pracovníci minulý týden. „Herní prvky vybírala komise složená z architektů, politiků a maminek, které na náměstí chodí. Od začátku bylo v plánu, že jeden herní prvek bude pro větší děti a druhý menší, zhruba od dvou let," popsala židenická místostarostka Jana Šťastná.

Hřiště pro děti od dvou let zpřístupnilo vedení městské části v pondělí odpoledne. V dalších dnech na něj plánuje doplnit stínící plachty. „Ty tady zatím chybí, kdyby začalo pršet, nebo naopak hodně svítit," řekla Strážnická.

Polovina hřiště na Karáskově náměstí, kterou dělníci opravovali loni, měla dopadovou plochu v havarijním stavu. „Byly tam čtverce, které se začaly vlnit a hrozil úraz. Na místě nynějšího hřiště pro malé děti byla zase zhruba deset let stará soustava, která byla ve velmi špatném stavu," sdělila Šťastná.

Za herní soustavu pro větší děti zaplatila městská část loni na podzim bezmála dva miliony korun. Oprava druhé části hřiště vyšla na zhruba 1,3 milionu korun.

VIDĚLI JSTE? Kukačka s jeřábem likviduje a lisuje odpad

Takto pracuje, v popelářské hantýrce, kukačka s jeřábem. | Video: se svolením SAKO Brno/Michal Kačírek