FAKTA

56 % obyvatel města má přímou cestu bez přestupu ke stávajícímu hlavnímu nádraží, v budoucnu k novému 53 %

13 tramvajových linek má jezdit do budoucna po Brně, přibudou 2 navíc, 6 jich pojede přes nové hlavní nádraží

Zástupci brněnského dopravního podniku ve spolupráci s lidmi z dalších institucí, jako je Kancelář architekta města Brna nebo Brněnské komunikace, vytvořili výhledový stav, jak by měla vypadat obslužnost nového hlavního nádraží městskou hromadnou dopravou v roce 2039. „Někdo říká, že čím více linek, tím lépe, ale to určitě neplatí. Rozhodujícím faktorem je, jaký je interval a jaká je nabízená kapacita," řekl dopravní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl.

Plánovaná podoba nového hlavního vlakového nádraží v Brně.
Přístup k novému nádraží v Brně: známe plány, počítají s velkou mostní estakádou

Na tramvajové, trolejbusové a autobusové linky, které do budoucna obslouží nové hlavní nádraží, se můžete podívat v přehledné mapce, kterou najdete níže.

„Rozhodně to není tak, že bychom s novým nádražím zdvojnásobovali počet tramvajových linek a přibyly desítky autobusových. Naopak téměř zůstáváme na současném stavu," podotkl Seitl.

PŘEHLEDNÁ MAPA, JAKÉ LINKY A ODKUD MAJÍ ZAJÍŽDĚT K NOVÉMU HLAVNÍMU VLAKOVÉMU NÁDRAŽÍ V BRNĚ (pro zvětšení klikněte):

Plán, jaké linky městské hromadné dopravy budou zajíždět k novému hlavnímu vlakovému nádraží v Brně.Plán, jaké linky městské hromadné dopravy budou zajíždět k novému hlavnímu vlakovému nádraží v Brně. Pro zvětšení mapy klikněte.Zdroj: DPmB

Několik změn však přece jen nastane. Například stávající tramvajovou linku 1 rozdělí na linku 1 a 11. „Z Řečkovic na nádraží to bude jednička. Pořád je to naše nejstarší trasa, kdy po Lidické do Králova Pole začala jezdit první tramvaj. Ve směru z nádraží na Bystrc pak bude linka 11," přiblížil Seitl.

Podle brněnského radního Petra Kratochvíla je pro obsluhu nového hlavního nádraží klíčová nová tramvajová trať v Bulváru a stávající trať v Plotní. „Rozšířením sítě je pak pokračování tramvaje z Nové Rosické po ulici Křenovovu," zmínil Kratochvíl.

Z nynějších jedenácti tramvajových linek je v plánu nárůst na třináct. „U autobusů jsme de facto na srovnatelné úrovni se současným stavem," srovnal dopravní ředitel dopravního podniku.


Nahrává se anketa ...

Podle dat má přibližně šestapadesát procent obyvatel Brna přímou cestu bez přestupu ke stávajícímu hlavnímu nádraží, v novém stavu bude mít přímou cestu k novému hlavnímu nádraží bez přestupu lehce přes třiapadesát procent obyvatel. „Kdybychom zavedli více linek, místo po pěti minutách by jezdily po deseti. V horším případě místo po deseti po dvaceti. To určitě nechceme. Pořád chceme zachovat základní silné svazky linek, na které se vyplatí přestupovat a na které nechodíme podle jízdního řádu na zastávkách, ale kam přijdeme s tím, že spoj za chvíli jede," uvedl Seitl.

Výhled, co vše pojede z nového brněnského hlavního nádraží za vozy městské hromadné dopravy:

S jediným typem dopravy, s nímž se v lokalitě nového nádraží nepočítá, je lodní doprava. „I když okolo nového nádraží teče řeka," usmál se Seitl.

Městská hromadná doprava k novému vlakovému nádraží

TRAMVAJOVÉ LINKY

linka 1: Řečkovice - nové hlavní nádraží

linka 11: nové hlavní nádraží - Bulvár - Bystrc

linka 7: Zemědělská - Cejl - Masná - nové hlavní nádraží - dál na jih

linka 9: Lesná, Čertova rokle - Moravské náměstí - Rooseveltova - nové hlavní nádraží - Heršpická

linka 13: Židenice/Líšeň - Masná - Heršpická - Vídeňská - Starý Lískovec - (Bosonohy)

linka 12: Technologický park - Nové sady, Bulvár - nové hlavní nádraží - dál na jih

TROLEJBUSOVÉ LINKY

linka 33: Slatina - nové hlavní nádraží - Červený kopec - (Kohoutovice)

linka 34: nové hlavní nádraží - Ponava - Královo Pole - Žabovřesky

AUTOBUSOVÉ LINKY

linka 44: okružní linka přes nové hlavní nádraží

linka 84: okružní linka přes nové hlavní nádraží

linka 67: Jundrov/Ponava - nové hlavní nádraží - Avion Shopping Park

linka 76: nové hlavní nádraží - Letiště Brno

NOČNÍ ROZJEZDY

Středobod zůstane u nynějšího hlavního nádraží.

K novému hlavnímu nádraží budou zajíždět čtyři noční linky.