Finalisté soutěže nyní mají za úkol rozpracovat návrhy do větších detailů a vyrobit i fyzický model nádraží včetně okolí, který doplní chystaný model čtvrti Trnitá. „Na nové nádraží v Brně se v minulosti pořádala celá řada soutěží. Pevně věříme, že tato soutěž bude poslední a povede ke stavbě nádraží. Do soutěže se zapojily přední světové a české architektonické kanceláře s velkými zkušenostmi, takže konkurence byla opravdu velká,“ sdělil ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.

Úkolem soutěžících bylo navrhnout nádražní budovu včetně zastřešení a podoby nástupišť, rozmístění vnitřních prostor a umístění hlavní výpravní haly. „Součástí je i řešení autobusového nádraží, terminálu městské hromadné dopravy nebo propojení pro pěší,“ upřesnil brněnský radní Filip Chvátal.

Mezi dvanáctkou účastníků soutěže byli například autoři nádraží ve Vídni, Berlíně, Rotterdamu, Haagu, Boloni, Londýně nebo Birminghamu ale také tvůrci slavného parku High Line a centra umění The Shed v New Yorku.