Na koupi vlastního bydlení nemají peníze a obecní byty jsou buď obsazené, nebo čekají na opravy. „Malý byt za přijatelnou cenu marně sháníme už měsíce, jsou velmi drahé,“ řekla třeba Brňanka Karolína Skálová.

Východisko lidem v podobné situaci chtějí nyní nabídnout některé brněnské městské části. Jejich zástupci žádají magistrát, aby si lidé mohli obecní byty opravit za své peníze. Slibují si od toho obsazení bytů, které jsou kvůli čekání na rekonstrukci nyní prázdné. Kdo se do takové renovace pustí, ušetří na oplátku na nájmu.

Podle dat z magistrátu bylo na konci loňského roku v Brně přes třináct set prázdných bytů. Většina právě kvůli špatnému technickému stavu. „Městské části se sice snaží o jejich postupnou renovaci, je to však složitý a zdlouhavý proces. Kdybychom lidem dali možnost opravit obecní byty na vlastní náklady, změna k lepšímu se zrychlí,“ řekl místostarosta Židenic Petr Kunc.

Prázdné obecní byty v Brně
- počet obecních bytů v Brně: přes 28 tisíc
- prázdné byty: na konci roku 2018 více než 1300
- řešení: rekonstrukce na náklady nájemníka se slevou na nájemném
- kdy: už v polovině roku 2020
- omezení: opravy za maximálně 200 tisíc korun bez zásahu do rozvodů energií

O znovuzavedení této možnosti nyní žideničtí radní požádali magistrát. Připojili se tak k městské části Brno-střed, která tak učinila před několika měsíci. Jen v centru Brna je totiž nyní přes šest set prázdných bytů.

Městské části znovu svěří opravy nájemníkům možná už v létě příštího roku. „Připravujeme se na to, že tuto možnost znovu zavedeme tam, kde o ni bude zájem. Opravy, které lidé v bytě sami zajistí, budou mít jasná pravidla, například horní hranicí jejich ceny, a to dvě stě tisíc korun,“ uvedl náměstek primátorky pro bydlení Oliver Pospíšil.

Podle něj však změny současných pravidel pro opravy obecních bytů velký počet prázdných domovů nevyřeší. „Z třináct set bytů, které byly v Brně na konci loňského roku, jich víc než šest set vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci, která se často týká celých domů. Takových, které by si lidé mohli po nastěhování sami zrenovovat, je kolem tří set,“ upřesnil.

Zvelebit si své obydlí, ačkoli v majetku města, mohli Brňané už v minulosti. Možnost opravy obecních bytů zanikla v roce 2017, kdy byl náměstkem pro bydlení současný náměstek pro zdravotnictví a školství Petr Hladík. Ten s připravovaným návratem k původním pravidlům nesouhlasí. „Z pohledu pronajímatele nedává smysl, aby si lidé domovy sami zrekonstruovali a pak delší dobu neplatili nájem. Je to nevýhodné a způsobuje to zmatek,“ řekl Hladík.

S tím někteří představitelé městských částí nesouhlasí. „Zrušení této možnosti je nesmyslné, dokazuje to fakt, že lidé o ní mají stále velký zájem. Lepší varianta je jasně stanovit pravidla. Například, že nikdo nesmí svými rekonstrukcemi zasahovat do rozvodů energií,“ uvedl radní Brna-středu pro oblast bydlení Jan Mandát.

Opravy obecních bytů z peněz obyvatel mohou podle ekonomů současnou bytovou situaci v Brně příznivě ovlivnit. „Jestliže vedení města nezvládá bytový fond renovovat, je vhodné tuto možnost lidem nabídnout. Právě nájemcům nejvíc záleží na tom, aby jejich domovy byly v dobrém stavu a určitě uvítají i možnost úlev z nájmu. Je však nutné stanovit pravidla a případné sankce za jejich nedodržení,“ zhodnotil ekonom Lukáš Kovanda.