Ještě ve čtvrtek byl model k vidění v brněnských Denisových sadech, v pátek dopoledne jej lidé našli na Moravském náměstí u sochy Jošta. Od nadcházející středy až do konce týdne se napodobenina zhruba pět tisíc krát větší než původní živočich objeví v nákupní galerii Vaňkovka. „Oficiální představení nafukovací želvušky bude v úterý jednadvacátého března ve Vaňkovce. Dle našich informací byla želvuška v ulicích pouze v rámci kampaně, která upozorňovala na Dny elektronové mikroskopie,“ vysvětlil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Právě želvušky jsou často považované za nejodolnější tvory na planetě. Vyskytují se jak na ledovcích, tak na pouštích celého světa. Některé osídlují moře či sladké vody. Kouzlem dlouhého přežití těchto živočichů je takzvaná kryptobióza, tedy předstírání vlastní smrti.

Ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.
Na let do vesmíru už jsem starý a chudý, říká ředitel brněnské hvězdárny Dušek

Vyschlé želvušky v tomto stavu nedýchají ani nepřijímají potravu, do délky jejich života se tento čas nepočítá. Jakmile se podmínky zlepší a živočicha zalije voda, probudí se a pokračuje v životě tam, kde před několika lety skončil. Průměrný život tohoto tvora trvá několik měsíců, někdy i přes rok. Ve vyschlém stavu však dokáže takříkajíc nežít i třicet let.

Záměrem kontroverzní podívané je přilákat pozornost ke Dnům elektronové mikroskopie. Ty startují v pondělí a potrvají po celý týden. Během sedmi dní se lidé zúčastní řady přednášek, mimo jiné rovněž právě o želvuškách. Besedu o těchto malých tvorech si zájemci vychutnají v sobotu od čtyř hodin odpoledne na brněnské hvězdárně. „Brno má na světové mapě elektronové mikroskopie svoje nezaměnitelné místo. Jsem ráda, že se odkaz profesora Delonga rozvíjí nejenom ve výzkumných institucích, ale díky brněnské výzkumné základně mohly vzniknout i světově uznávané a úspěšné hi-tech firmy,“ řekla městská zastupitelka Anna Putnová.

Dny elektronové mikroskopie jsou v Brně popáté. Technologický unikát, kterým se může Brno pyšnit má sedmdesátiletou historii.
Dny elektronové mikroskopie v Brně: představili obří model nanočástice

Kromě přednášek nabídne program několik exkurzí, science show, divadelní představení nebo výstavu mikroskopických snímků. „Líbí se mi, jak lidé jen negativně komentují, co je želvuška za podivnost. To jsme fakt tak nevzdělaný národ? Želvušky, zvané taky jako medvíďátka, jsou nejodolnější živočich na planetě. Používají se například při výzkumu vesmíru, jelikož dokáží přežít i ve vakuu,“ kroutil hlavou třeba Václav Lízal.