Město Brno mělo při povodních v posledních letech poměrně štěstí, protože jej voda příliš nezasáhla. Nemusí tomu ale tak být vždy a při velkých povodních mohou být v ohrožení i důležité nemocnice v centru. Vedení města tak dlouhodobě plánuje protipovodňová opatření. V úterý tak brněnští radní vybrali první čtyři místa, kde v nejbližších letech začnou opatření vyrůstat.

„Budou to čtyři úseky na středních tocích Svratky a Svitavy. Například u Starého Brna nebo v oblasti přestavby železničního uzlu Brno,“ uvedl náměstek brněnského primátora Martin Ander.

Místa vybrali brněnští radní z celkových osmadvaceti. Podle Jiřího Štěpánka ze společnosti Poyry, která společně s Povodím Moravy a Ústavem vodních staveb Vysokého učení technického v Brně vytvořila Generel odvodnění města, hrálo roli několik faktorů.

„Posuzovali jsme možné škody, které by voda mohla napáchat, a porovnávali je s cenou opatření. Roli tak hrály i počty ohrožených obyvatel a významných budov, popřípadě možnost znečištění vody. Například tím, když povodeň zasáhne továrnu,“ vysvětlil Štěpánek.

Z tohoto posouzení pak jasně vyplynuly právě čtyři vybrané úseky. „Při povodni by například byly ohrožené Nemocnice u svaté Anny i Nemocnice Milosrdných bratří,“ doplnil Štěpánek. Podle něj by pak město mělo být připravené i na větší než stoletou vodu.

Ve vybraných místech například dělníci rozšíří koryto řeky. „Samozřejmě to nepůjde třeba na Starém Brně, ale toto opatření se bude týkat hlavně rozvojového území v Jižním centru. Tam můžeme na březích vybudovat i cesty a cyklostezky,“ vysvětlil Ander. Další opatření pak budou spíše technická. Na březích vzniknou valy nebo železobetonové zátarasy.

„Také je potřeba upravit kanalizaci tak, aby při povodních voda nevystoupala právě kanalizací za hrázemi,“ doplnil Ander.

Podle starosty městské části Brno–sever, kde část opatření vznikne, by ale město vůbec nic stavět nemuselo. „Ani při jedné z posledních povodní se voda nevylila, takže myslím, že by stačilo vyčistit tok Svitavy. Navíc pokud město protipovodňová opatření postaví na našem území, tak stejně neochrání další tok řeky,“ myslí si Leo Venclík.

S tím ale Ander nesouhlasí. „Úseky, které jsme vybrali mají smysl i samostatně. A není to tak, že Brno nebude bez dokončení zbývajících části chráněno,“ podotkl Ander.

Město nyní bude připravovat konkrétní projekty a postupně koryta řek upravovat. „Například v Jižním centru už ale práce začaly. Některé opatření tak budou stát nejspíše už koncem příštího roku,“ uzavřel Ander.