Zvýší se přibližně o pět procent. „Samozřejmě se nám to nelíbí, s dalším zdražením se ale dalo počítat," řekl Steinmetz. Za vodu při stejné spotřebě zaplatí o téměř osm set korun víc než letos.

Brněnské vodárny a kanalizace zdraží pro příští rok cenu vodného a stočného o tři a půl koruny na krychlový metr. Za tisíc litrů lidé nově zaplatí 74,46 korun. Do republikového průměru tak Brnu schází už jen tři koruny.

Pětiprocentní navýšení ceny za kubík je stejně vysoké jako v loňském roce. Podle analýzy magistrátu se zvýší měsíční platba za vodu u jednoho člověka o čtrnáct korun. „Při průměrné spotřebě 107 litrů na jednoho člověka za den činí měsíční výdaj za vodné a stočné kolem 242 korun na jednoho obyvatele," poznamenal mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Průměrná čtyřčlenná rodina si tak za rok připlatí přibližně sedm set korun.

Brněnský ekonom Tomáš Menčík nevidí v pětiprocentním nárůstu cen pro běžné rodiny výraznější problém. „Když je to do té tisícovky ročně navíc, průměrná rodina by to neměla poznat. Potíže by mohly mít ty rodiny, které obracejí každou korunu," sdělil.

Ty by pak podle něj musely sáhnout třeba i do úspor. Co považuje za alarmující, je dynamika nárůstu cen. „Voda je dlouhodobě nejvíce zdražovaná komodita. Nejsem si ale jistý, že investice do oprav a inovací vodárenského zařízení jsou dostatečně pádný argument pro neustálé zdražování," dodal.

Důvody ke zdražování vysvětlila mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová. „V tarifech je zahrnutý vývoj spotřeby a cen základních vstupů, zejména tvorba zdrojů na obnovu, opravy a údržbu vodohospodářské infrastruktury," uvedla.

Stále však patří brněnská voda mezi levnější v kraji. Třeba v Blansku letos zaplatí 89,96 korun za kubík. „Nižší ceny za metr krychlový pitné a odpadní vody vycházejí z vyšší výtížnosti infrastruktury. Důležitý je stav vodovodní sítě. Výše ztrát vody v síti je v Brně přes osm procent. Republikový průměr přesahuje devatenáct procent," informovala už dříve Hermanová.

ONDŘEJ PLEVÁK