Developerem plánovaná výstavba nového sídliště Zelené nábřeží, která je přímo podmíněná postavením protipovodňového valu na řece Svitavě, totiž podle nich bude znamenat přesun záplavového území z neosídlené plochy na místo, kde stojí rodinné domy.

O tématu už Deník Rovnost dříve informoval. Nespokojení občané přišli své rozhořčení prezentovat na úterní jednání zastupitelstva, kde bylo hlavním bodem programu schvalování nového územního plánu. Právě v něm byla naplánována protipovodňová opatření, chránící jejich majetek před vodou vytlačenou z oblasti výše po toku řeky. Za cenu hrozby vyvlastnění částí pozemků asi čtyřiceti rodin, přes které by protipovodňová opatření mohly vést. „Jsme rádi, že nový územní plán neschválili, chtěli jsme, aby ho zastupitelé vrátili k projednání. Znovu do něj budeme moci vstupovat s námitkami. Pokusíme se přesvědčit ty, kteří budou tvořit nový územní plán, aby pochopili naši situaci a vyšli nám vstříc," vyjádřila se k výsledku jednání zastupitelstva místí obyvatelka Ludmila Kutálková.

Na druhou stranu se ale místní obávají toho, že pokud v oblasti nebude vůbec žádná ochrana proti povodni, jejich majetek bude ohrožený. A to v důsledku výstavby protipovodňového valu výše na toku řeky, v oblasti, kde developerská společnost Kaláb plánuje postavit sídliště Zelené nábřeží. Proti tomu se šéf firmy Tomáš Kaláb ohrazuje. „Není pravda, že díky našemu opatření vznikne jiné záplavové území. Výstavbou protipovodňového valu na našem území se hladina řeky zvedne asi o šest milimetrů," hájil se developer.

Místní ale tvrdí, že hladina by se zvedla víc. Studie, ze které developer vychází totiž podle nich obsahuje hrubé chyby. „Počítají chybně s vyšším břehem, skoro o dva metry," vysvětlila Kutálková. Podle jejích slov by tak zvýšení hladiny bylo velmi významné.

Protipovodňová opatření na ploše mezi Kusákovou a Parkovou ulicí bude firma Kaláb stavět za vlastní peníze. „Byl bych nejradši, kdyby město vyvlastnilo moji část pozemku a udělalo tam protipovodňové opatření zadarmo. To by ale nejspíš bylo až za dlouho," řekl Kaláb. Podle jeho slov tak přebírá povinnost ochránit území Brna na sebe. Povolení pro val mu udělil magistrátní odbor lesního a vodního hospodářství. Zatím ale není pravomocné, protože se proti němu obyvatelé dotčené části odvolali. Developer tak očekává asi půlroční zdržení, než úřady rozhodnou, zda stavbou ovlivní nebo neovlivní odtokové poměry.

Město v reakci na připomínky občanů nechalo zpracovat nový protipovodňový model. „Chtěl bych omezit na minimum zásahy do soukromého vlastnictví," uvedl náměstek primátorky Petr Hladík. Ve čtvrtek odpoledne se podle slov náměstka uspořádá jednání s vodohospodáři a dalšími odborníky o tom, jaké jsou jiné možnosti pro protipovodňovou ochranu dotčených lokalit.