Zmodernizovaná je současně odstavná tramvajová plocha, dělníci zároveň postavili největší kolejové rozvětvení s automatizovanými výhybkami v České republice. „Dokončený projekt přinesl brněnskému dopravnímu podniku značnou úlevu, jelikož umožní otáčení tramvají přímo v areálu vozovny a významně sníží provozní náklady,“ poznamenala brněnská primátorka Markéta Vaňková.
Výhody pocítí i samotní cestující. Po přilehlé trati tramvajové linky 1 již nebudou jezdit prázdné režijní jízdy, kdy se řidiči otáčeli ve smyčce na Mendlově náměstí. „Nová vratná smyčka přinese také benefit ve formě snadnějšího odbavení návštěvníků multifunkční haly, kteří využijí blízkého nástupiště přímo ve smyčce,“ pokračovala Vaňková.
Z nového terminálu přiléhajícího k budoucí Areně Brno začnou cestující jezdit už za dva roky. V těsné blízkosti nové vratné smyčky vznikla současně příprava na chystanou lanovku k bohunickému kampusu. „Díky stavebnímu povolení na multifunkční halu jsme mohli postavit dvě základové patky pro případnou lanovku, jinak bychom museli znovu všechno rozkopat,“ vysvětlil městský radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.
Stavební práce, které souvisejí s propojením terminálu s multifunkční halou, součástí modernizace vozovny nebyly. „Jedná se o novou zastávku Arena Brno směrem do centra včetně přístupového schodiště, oplocení prostoru smyčky, budoucí přístup k lanovce a schodiště i bezbariérová rampa pro přístup k aréně,“ vyjmenoval generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.
Příjezdem do vozovny přes smyčku ušetří každá tramvaj dvanáct minut. Vratnou smyčkou projede denně minimálně šedesát tramvají. „V posledních měsících jsme se museli vyrovnat s náročným počasím, kdy neustále panovaly extrémně vysoké teploty. Stavba byla náročná jak po technické stránce, tak výstavbou za nepřerušeného provozu vozovny Pisárky,“ zhodnotil ředitel společnosti Firesta-Fišer Pavel Borek.
Třetí etapa modernizace pisárecké vozovny vyšla na 678 milionů korun. Více než tři čtvrtiny částky může pokrýt dotace z Operačního programu Doprava. Denně na stavbě pracovalo až osmdesát pracovníků, na výstavbu vratné smyčky použili čtyři tisíce metrů krychlových betonu a 560 tun výztuže.