Ještě nedávno bydlela paní Sára v pronajatém bytě. Teď žije v malé dřevěné chatce bez elektřiny a teplé vody. Do problémů se dostala kvůli svým dětem, které ji pravidelně obíraly o peníze. Půjčila si kvůli nim peníze na nájem od pochybných věřitelů, ale nezvládala splácet a z bytu se musela vystěhovat.

Takovýmto lidem pomůže od ledna příštího roku jeden z projektů magistrátu, který je součástí městské strategie sociálního začleňování. „Vytvoříme Sociální nájemní agenturu, která bude pomáhat lidem udržet si bydlení v pronajatých bytech. K dispozici jim bude sociální pracovník, který zájemcům pomůže se zabydlováním, nebo právník, který poradí, jak zvládnout dluhy,“ vysvětlil koordinátor projektu Daniel Janeček.

Sociální projekty Brna.

Záruku soukromým pronajímatelům bytů poskytne garanční fond. Pro ten zatím radní vyčlenili půl milionu korun. „Pokud se člověk, zapojený do programu komplexní podpory bydlení, dostane do finanční tísně a nebude schopný zaplatit nájem, uhradíme jej z garančního fondu. Soukromí pronajímatelé tak budou mít záruku, že peníze za byt dostanou,“ řekl brněnský zastupitel Martin Freund. Peníze pak bude od dlužníků vymáhat město.

Kromě pomoci s bydlením se jeden z projektů, o kterém Brněnský deník Rovnost už informoval, zaměří také na podporu zaměstnanosti. Vedení města ji chce zlepšit vytvořením asi padesáti tréninkových pracovních míst v městských firmách. „Zájemcům vytvoříme vzdělávací plán, který jim pomůže připravit se na návrat do zaměstnání,“ sdělil Tomáš Jurčík, který má projekt na starost. Na dočasných místech městské firmy nabídnou zejména administrativní, úklidovou nebo údržbářskou práci.

Ačkoliv by měl projekt motivovat nezaměstnané k návratu do práce, někteří se k němu staví skepticky. „Radnice nám sice zajistí práci na tři měsíce, pokud nás ale firma nebude chtít, vrátíme se zpátky na pracovní úřad,“ komentovala Jana Vašková, která je bez práce už více než rok.

Již dříve projekt kritizoval také předseda opozičních brněnských občanských demokratů Robert Kerndl. „Městské společnosti většinou potřebují spíše kvalifikované zaměstnance,“ prohlásil Kerndl.

Rozpočet na všechny tři projekty je dohromady přes šestašedesát milionů korun. „Většinu peněz město získá z fondů Evropské unie. Z městského rozpočtu půjdou dohromady jen asi tři miliony korun,“ řekl náměstek primátora Matěj Hollan.

VIKTORIE POKORNÁ