Čtěte komentář: Ať podzemí není kýč

První část brněnského podzemí, Mincmistrovský sklep pod Novou radnicí, se lidem otevře již za rok. Brno tak získá významnou turistickou atrakci.
Labyrint pod Zelným trhem, který je opředený tajemstvím, zatím navštěvují lidé jen v omezeném počtu a při ojedinělých prohlídkách. Někteří dobrodruzi do něj vstupují i „načerno“, kanalizačními poklopy pomocí žebříků. Již od podzimu 2010 bude vše jinak.

„Radnice schválila zadání zakázky za devadesát milionů na zpřístupnění brněnského podzemí. První část, Mincmistrovský sklep, by měla být otevřená již do června a Zelný trh od září či října příštího roku,“ uvedl náměstek brněnského primátora Ladislav Macek. Šedesát milionů by podle něj měla zaplatit Evropská unie. „Projekt zahrnuje dokončení propojení chodeb, vybudování sociálního zázemí, osvětlení a vybavení, jehož součástí by měl být i pranýř, který kdysi na náměstí stával,“ vysvětlil Macek.

V propojeném labyrintu vznikne trasa o délce necelého tři čtvrtě kilometru, lidé tam budou ochutnávat víno, sledovat divadlo a zároveň se poučí o historii Brna. To díky ukázkám vybavení středověkých sklepů. Přestože část podzemí pod Zelným trhem nevratně poničily betonové nástřiky z osmdesátých let, většina sklepů dýchá historií.

„Návštěvníci uvidí ukázky skladování potravin z dob, kdy sklepy ještě sloužily jako lednice. Na dubové rošty dáme sudy se zrajícím vínem a pivem,“ popsal plány odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda, jehož ateliér zpracoval projekt pro zpřístupnění podzemí.

Expozici doplní i ukázka vývoje osvětlovadel od prvních loučí až po petrolejové lampy. Nebo alchymistická dílna, která připomene slavné lékaře a fyzikusy, kteří v Brně působili a město svým dílem proslavili po celé Evropě.

Město plánuje v podzemí oživit tradiční vinařské slavnosti, pořádat literární večery či divadelní představení nebo výstavy archeologických nálezů i současného výtvarného umění.

„Vstupovat do podzemí budou lidé podobně jako dnes při exkurzích z přízemí domu v čísle 21. O výstupu z labyrintu uvažujeme zase v domě Malého Špalíčku v čísle 13,“ dodal Svoboda.

V Mincmistrovském sklepě na Dominikánském náměstí se lidé dozví pro změnu něco o historii Brna. Vznikne tam audiovizuální a expoziční centrum. Sklep již několik let ukrývá fragmenty historické Královské kaple.

Brňané jsou připravovanou novou atrakcí nadšení. „Podzemí je velká rarita a jsem rád, že se bude otvírat. Jen je potřeba řešit kompromisy mezi moderním a historickým,“ myslí si Milan Valíček, který podzemí navštěvuje při exkurzích.

Město připravuje také zpřístupnění evropského unikátu – kostnice pod svatým Jakubem. „Jde nám o tom vytvořit pro turisty takové lákadlo, aby je přimělo zůstat tu na delší dobu a nejenom na den,“ tvrdí brněnský primátor Roman Onderka.