Po novém přemostění se lidé projdou až příští rok. Dokončení předpokládají zástupci města v letošním srpnu, stavba vyjde na bezmála čtyřiatřicet milionů korun. Jenže se čeká ještě na dodělávky okolních navazujících staveb.

Lávka bude určená pouze pro pěší, cyklisté přes ni neprojedou. „Na straně Táborského nábřeží navazuje lávka na stezku, která je součástí stavby protipovodňových opatření řeky Svratky. Ta má být dokončená na jaře příštího roku,“ poznamenal mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Na straně ulice Poříčí můstek naopak navazuje na stavbu křižovatky ulic Poříčí a Rybářská, a to přechodem pro chodce na Poříčí. „Bez dokončení obou navazujících staveb nelze lávku uvést ani do předčasného užívání nebo zkolaudovat. Odhadujeme, že se tam chodci projdou až v druhé polovině roku 2025,“ doplnil Poňuchálek.

Nová lávka vzniká nedaleko kritického místa. K předchozímu přemostění přes řeku Svratku totiž vedl přes brněnskou ulici Poříčí přechod. Ten ale před několika lety zrušili poté, kdy na něm v roce 2019 došlo ke smrtelné nehodě chodce. Toho na přechodu srazilo auto, přechod proto preventivně zrušili.

Zajímavostí nově budované lávky je zejména novinka v podobě výsuvného mechanismu. Lávku tak bude možné posouvat směrem nahoru, a to v případě vyšších povodňových stavů nebo při revizích zvedacího zařízení.

Aktuálně vzniká na Poříčí také nová kolonáda. Spolu s dalšími lokalitami v Brně mají v budoucnu obě řeky, tedy jak Svratka, tak Svitava, nabídnout Brňanům moderní náplavku. Právě na protipovodňových opatřeních potrvají práce na Svratce nejméně do příštího jara.