Co s dětskou nemocnicí po dokončení výstavby nové porodnice v brněnských Bohunicích? Ředitel tamního zdravotnického zařízení Jaroslav Štěrba by vedle ní rád viděl velký dětský pavilon. Podle něj je výstavba pavilonu logickým vyústěním vzniku nové porodnice. „Novorozence budeme mít tam. A budeme je vozit na chirurgii na operační zákroky do dětské nemocnice? Myslím si, že je to další téma na řadě. Jsem pro to, aby vznikl velký moderní dětský pavilon v areálu Bohunic,“ vysvětlil ředitel. Je přesvědčený, že kromě koncentrace péče v jednom místě by dětský pavilon v bezprostřední blízkosti porodnice přinesl i další výhody.

„Dnes jsou technologie drahé. Nemůžeme si dovolit, abychom je zvlášť měli pro děti v dětské nemocnici a pro dospělé v Bohunicích. Magnetická rezonance stojí skoro sto milionů korun. Těžko budeme investovat na dvou místech. Doufám, že to dotáhnou pak moji následovníci,“ doplnil Štěrba.

Ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba
Operace budeme dohánět rok a půl, říká ředitel Fakultní nemocnice Brno Štěrba

V případě výstavby nového dětského pavilonu je pak otázkou, co s dětskou nemocnicí v Černých Polích. Mluvčí bohunického zdravotnického zařízení Veronika Plachá řekla, že kompletního přesunu se není třeba obávat. Částečné přemístění však vyloučit nelze.

Reakce mezi oslovenými lidmi se různí. „Podle mě to není potřeba. Péče o děti v Brně je dostatečná a nadstandardní. Místní centrum pro jejich poporodní vývoj dokonce drží nejvyšší standard v republice. Případné peníze by se daly využít lépe,“ zamyslela se třeba jedna z Brňanek, která si přála zůstat v anonymitě. Redakce její jméno zná.

Narážela tak na skutečnost, že výstavba velkého dětského pavilonu by nebyla zadarmo. Souhlasí s tím také ekonom Petr Pelc. „Obdobné podniky jsou běh na dlouhou trať. A také ekonomicky a logisticky nesmírně náročné se spoustou komplikací. Příkladem je přesun pacientů,“ řekl.

Ve vnitroblocích v Brně-středu parkují kromě rezidentů i řidiči, kteří se vyhýbají placení v modrých zónách. Včetně vnitrobloku ulic Nové sady a Křídlovická.
Klička na zóny v Brně končí: parkování ve vnitroblocích začínají kontrolovat

Dosud jde pouze o přání a vizi. Diskuze o ní však zřejmě začne po dokončení stavby nové porodnice, která je podle ministerstva zdravotnictví naplánovaná mezi lety 2023 a 2025. V těchto dnech končí zadávací řízení na výběr toho, kdo zpracuje projektovou dokumentaci. „O možném přesunu dětské nemocnice do bohunického areálu nemá ministerstvo zdravotnictví žádné informace,“ reagoval za rezort Martin Novotný z tiskového oddělení.

Nová porodnice
- Stavba mezi lety 2023 a 2025
- Cena: téměř dvě miliardy korun
- Fáze: konec zadávacího řízení na výběr zpracovatele projektové dokumentace
- Následuje: vyhodnocení nabídek, uzavření smlouvy