Krok vyvolal vlnu nesouhlasu už na ustavujícím zasedání brněnského zastupitelstva minulý týden. „Zajímá mě, kolik město za tento rozmar zaplatí,“ ptal se bývalý primátor Petr Vokřál.

Nová brněnská primátorka Markéta Vaňková rozhodnutí vysvětlila důležitostí cestovního ruchu i informačních technologií, což jsou oblasti, o které se nově uvolnění zastupitelé budou starat. „Marketing a cestovní ruch je nutný kvůli prezentaci Brna navenek. V dnešní době jsou také informační technologie využívány čím dál více, proto je nutné zintenzivnit i práci v této oblasti,“ řekla.

Jediným neuvolněným členem městské rady se stal radní pro dopravu Petr Kratochvíl. „Když jsem měl na starosti investice, dopravu a majetek já, neuměl jsem si vůbec představit ještě jiné aktivity. Z mého pohledu je doprava velmi důležitá gesce zvlášť proto, že odbor dopravy dosud nemá svého vedoucího,“ kritizoval bývalý náměstek primátora Richard Mrázek.

Podle politologa Lubomíra Kopečka může jít o smysluplný krok. „Pokud radě dává smysl mít člověka, který se konkrétní oblasti speciálně věnuje, byť to není radní, tak proč ne. Může to být také způsob, jak uspokojit některé strany tím, že jejich lidé získají placenou funkci,“ řekl.

Více lidí uvolněných pro výkon své funkce kritizovali také zastupitelé Brna-středu. Z osmi se jejich počet zvedl na jedenáct.

Městská část proto na platech vydá o dva a půl milionu ročně víc než dosud. „Uplynulé čtyři roky jsme marně hledali šest milionů na demolici bývalé jídelny v Žižkově ulici. Nenašli jsme je. A teď tyto miliony za další tři roky projíme,“ pozastavil se nynější opoziční zastupitel Brna-středu Michal Závodský.

Podle nového starosty Vojtěcha Mencla budou mít nově uvolnění radní více času na řešení problémů konkrétních oblastí. „Hlavním záměrem je, aby se uvolnění radní plně věnovali svým gescím, a nemuseli dělat několik činností naráz, nemuseli se jim věnovat při zaměstnání,“ uvedl.

Bývalé místostarostce a nynější opoziční zastupitelce Jasně Flamikové vadí také rozdělení gesce životního prostředí mezi víc lidí. „Když to dřív zvládl jeden člověk, a teď si jich to rozdělí několik, působí to zvláštně,“ komentovala.