Vzešel jako vítěz z výběrového řízení a nyní podepsali zástupci firmy smlouvu o zajištění rychlíkové dopravy na patnáct let. „Cestující se mohou těšit na lepší dostupnost krajské Jihlavy, protože každých 120 minut pojede přímý vlak mezi Prahou, Havlíčkovým Brodem a Brnem i přímý vlak z Prahy přes Havlíčkův Brod do Jihlavy,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Podmínkou pro provozování rychlíků novým dopravcem je nákup nových vlaků, které mohou jezdit alespoň rychlostí dvě stě kilometrů v hodině. Vlaky tedy mohou později využívat i úseků vysokorychlostních tratí, například v části trasy mezi Prahou a Kolínem. „Alespoň jedny dveře vlaku z každé strany musí být nízkopodlažní. Myslíme tak i na cestující se sníženou mobilitou a všechny ostatní, kteří využijí nástup či výstup bez schodů,“ přiblížil Kupka.

RegioJet. Ilustrační foto.
Soutěž o rychlíky Brno-Praha: RegioJet téměř o miliardu levnější než České dráhy

Od prosince 2026 RegioJet na linku nasadí osmnáct nových nízkopodlažních jednotek Pesa. Celková podoba a technické parametry nyní zástupci dopravce s výrobcem upřesňují. „Půjde nicméně o dva typy jednotek - pro dvě stě a tři sta cestujících. Každá jednotka bude mít dvanáct procent sedadel v první třídě. Vlaky budou klimatizované, cestující se budou moct zdarma připojit k wifi a využívat služby, které jsou u společnosti RegioJet standardem," zmínila mluvčí RegioJetu Alexandra Janoušek Kostřicová. Nebude chybět ani prodej občerstvení ve vlaku.

Z Prahy do Brna od 28 minut rychleji

V současné době RegioJet zajišťuje na této trase každé dvě hodiny přímé autobusové spojení, přímé vlakové spojení mezi Jihlavou a Prahou doposud neexistuje. Rozjetí přímého železničního spojení zredukuje autobusovou dopravu na této trase, což bude mít podle zástupců RegioJetu pozitivní vliv na ekologii. „Malí dopravci jako je RegioJet hledají zcela nové trhy a možnosti, jak přesunout silniční dopravu na železnici. Od prosince 2026 převedem na železnici také spojení mezi Prahou a Jihlavou,” doplnil majitel RegioJetu Radim Jančura.

Brno, hlavní nádraží. Ilustrační foto
Nový dopravce pro rychlíky z Prahy do Brna? Zájemci mají na nabídky více času

Po modernizaci celé tratě z Prahy do Brna přes Vysočinu, včetně výstavby vysokorychlostní tratě mezi Běchovicemi a Poříčany, se zkrátí jízdní doba na trase Praha - Brno o osmadvacet minut, tedy z dnešních 3:34 na 3:06 hodiny. „Vlak do stanice Jihlava město bude mít z Prahy jízdní dobu dvě hodiny a čtyři minuty," vypočítala Kostřicová.

Podepsaná smlouva také stanoví požadavek na převod vozidel na dalšího dopravce.