Spolek Brno na kole společně s dalšími Brňany totiž na město podal žalobu. Navrhl zároveň i zrušit vyhlášky, kterými podle něho město odstranilo bezpečnou infrastrukturu a způsobilo ohrožení bezpečnosti silničního provozu. Zástupci města jsou žalobou překvapeni, věří ale, že s vyhláškami před soudem obstojí.

„Za spolek Brno na kole vyzýváme magistrát k odpovědné ochraně lidí používajících jízdní kolo a obnově zrušených cykloobousměrek v souladu s platnými technickými podmínkami," uvedl ve středu za spolek Michal Šindelář.

Zástupci města zrušili cykloobousměrky v ulicích Radnická a Rumiště a na Mendlovo náměstí na žádost policie loni na podzim. Brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl jednal se zástupci spolku na podzim několikrát. „Snažili jsme vyhovět, některé úseky se nám podařilo zachovat. Cykloobousměrky ve třech úsecích ale nebylo možné ponechat, protože jsou nebezpečné," řekl Kratochvíl Brněnskému deníku Rovnost.

Podle Šindeláře neměly policie ani magistrát zrušení značení podložené na základě dat. Zrušením cest bez náhrady podle něho město vytěsnilo cyklisty do nehodových míst s intenzivní dopravou. „Bezpečnost cykloobousměrek je prokázána nejen brněnskými statistikami nehodovosti, ale také belgickou analýzou o bezpečnostních aspektech jízdy na kole v protisměru, podle které je protisměrná jízda v jednosměrce bezpečnější než jízda po směru. To je umožněno díky očnímu kontaktu, kdy na sebe řidič vozidla i kola přímo vidí a v případě potřeby se mohou i vyhnout," podotkl Šindelář.

Ve druhé polovině března město podle Kratochvíla uspořádá setkání na téma dopravy v Brně, kam pozvou kromě odboru dopravy magistrátů nebo policie i zástupce spolků Brno na kole a Brno autem. Pokusí se tam nalézt shodu na povolovací procesy při investičních akcích města do dopravních staveb a cykloopatření.

Brno na kole zastupuje advokátní kancelář, která má s podobným sporem už zkušenosti z pražského Karlína. Soud tam zrušil podobnou vyhlášku. „Cyklistická doprava je fungující součástí běžného života téměř v každé metropoli světa. Měli bychom ji podporovat a ne potlačovat, jak chce brněnský magistrát,“ sdělil právní zástupce spolku Štěpán Holub.