Milionové díry v rozpočtech vrcholových sportovních klubů. To je důsledek nového zákona o loteriích, který vstoupil v platnost letos v lednu. Loterijním a sázkovým společnostem totiž znemožnil posílat peníze z povinného odvodu z provozování hazardních her rovnou vybraným organizacím. Část z nich přitom dostávaly sportovní kluby. Peníze z loterií a sázek teď dostává stát, který je přerozděluje městům a obcím. Brno se proto rozhodlo přispět z těchto peněz i na sport.

Letos má magistrát z hazardu dostat minimálně sto padesát milionů. A třetinu pošle svým sportovním klubům. „Tyto peníze do sportu patří. Také v něm pracuji a vím, že kluby mají stále méně peněz. Například od Sazky už nedostávají nic," uvedl předseda sportovní komise Rady města Brna Jiří Zorník. Podle něj schválením dotací může město propad v příjmech sportovců alespoň částečně nahradit. „Zlepší se jim výkonnost, budou výš v tabulce a budou se jim lépe shánět sponzoři. Dotace samozřejmě ale nesmí suplovat práci manažerů klubů a připravit je o motivaci shánět peníze z jiných zdrojů," zdůraznil Zorník.

Profesionální kluby tak dostanou od města prozatím osmadvacet milionů korun. Občanská sdružení provozující sportovní kluby pak dalších čtrnáct a půl milionu korun.

Pro některé z nich znamená přísun peněz z magistrátu významnou injekci do skomírajících rozpočtů. Například pro ženský basketbalový klub ze Žabovřesk je šest milionů navíc spolu s pravidelnou třímilionovou dotací a sedmi a půl miliony korun za propagaci města záchrana a také šance bojovat v mezinárodních soutěžích. „Bez pomoci města bychom asi už neexistovali. Tak je to významná pomoc. Brno je teď v podstatě náš generální sponzor," je spokojený trenér a šéf klubu Jan Bobrovský.

Rádi jsou také ve fotbalové Zbrojovce. Té město vedle každoroční dotace 1,3 milionu pošle navíc 8,7 milionu. „Loterijní změnou jsme přišli o generálního partnera, kterým byla společnost Fortuna. Odteklo nám hodně peněz. Proto je dobře, že město udělalo tento krok, vyšlo nám vstříc a ztrátu částečně zaplatí. Rozdělení peněz sportovním klubům poslouží stabilizaci sportu v Brně. Pomůže to nejen vrcholovému sportu, ale i mládeži," řekl výkonný ředitel klubu Martin Maťašovský.

Rozhodnutí o poskytnutí dotací ale v brněnském zastupitelstvu neprošlo hladce. Pro-ti se postavila opozice. „Pe-níze z hazardu by měly jít především na řešení jeho důsledků a na prevenci. Až pokud se na takové projekty neutratí celých padesát milionů, je možné poslat peníze jinam. I tak jsme ale pro jejich rozdělení na polovinu mezi sport a kulturu. A ne na sportovní byznys, ale do mládeže. Právě tam je preventivní rovina sportu," upozornil šéf brněnských zelených Martin Ander.

S tím ale předseda sportovní komise Zorník nesouhlasí. „O materiálu jsme dlouho diskutovali a pečlivě zvažovali, jak peníze rozdělit. Vrcholový sport je třeba podpořit. Nejen že reprezentuje město. V úspěšných profesionálních sportovcích najde právě mládež svoje vzory," myslí si Zorník.

Z rozdělení peněz do vrcholového sportu ovšem není spokojená ani společnost A Kluby ČR. Ta se stará o lidi závislé na automatech. „Sportovní kluby si mohou lehce sehnat peníze jinak. A pokud už dávat peníze z hazardu na sport, tak hlavně na ten mládežnický, aby se děti takříkajíc neflákaly po ulicích. Myslím si, že spíše než vrcholové kluby se mládeži věnují ty malé vesnické. Mám obavu, že hráči profesio-nálních klubů se jako vzory moc neprojeví. Důležitější jsou spíše trenéři," uvedl ředitel společnosti Martin Klíč.

Vybrané dotace

Kometa Group: 9,2 milionu korun (1,6 milionu)

FC Zbrojovka Brno: 8,7 milionu korun (1,3 milionu)

Women Basketbal Brno: 6 milionů korun (3,3 milionu)

Draci Brno: 1,9 milionu korun (2,1 milionu)

Volejbalový klub Královo Pole: 1,8 milionu korun (2,4 milionu)

V závorce je výše pravidelné dotace, kterou kluby dostávají každý rok.