Křesťané, které ohrožuje v Iráku Islámský stát na životech, hledají v České republice azyl. Jejich přílet a integraci do české společnosti organizuje Nadační fond Generace 21.
Podle předběžné dohody čtyřiadvacet běženců zamíří do Brna. Cílem dalších devíti lidí jsou Smilovice u Třince. „Přesné číslo se může kvůli problematické spolupráci s iráckými úřady mírně lišit," popsal mluvčí Generace 21 Martin Frýdl. Čtyři rodiny křesťanů mají podle plánu přiletět 19. února odpoledne do Prahy a rovnou se přesunout do Brna.
Jejich umístění potvrdil krajský hejtman i brněnský primátor. „Všichni běženci, kteří směřují na Jižní Moravu, směřují do Brna," řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
Kteří lidé přijedou
Jedná se o křesťanské rodiny z iráckého Mosulu, které žily v uprchlických táborech a ohrožoval je Islámský stát. Podle Nadačního fondu Generace 21 přijíždějí například dva truhláři, manželé, kteří učili na střední škole biologii a občanskou výchovu, předák údržby elektrárny s vyšší odbornou technickou školou, technik se specializací na automobily a klimatizace, malířka a učitelka umění na střední škole, dva učitelé arabštiny, dvě úřednice nebo učitelka v mateřské škole. Žadatele o azyl prověřovaly tajné služby a podstoupili lékařskou prohlídku.
Rada kraje schválila ve čtvrtek příspěvek ve výši dvě stě tisíc korun na náklady spojené s příjezdem. Projekt financuje Generace 21 z darů jednotlivců a církví.
Žadatele o azyl čekají v prvních týdnech intenzivní kurzy češtiny a lékařské prohlídky. „Vyšetření absolvovali již v Iráku, ale tady projdou dalšími," informoval brněnský primátor Petr Vokřál. V dalších šesti až dvanácti měsících budou žít v bytech, které nabídlo město Brno.
Zapojení křesťanských uprchlíků do společnosti bude pomáhat kraj, město i neziskový sektor. „Je pro nás i pro ně důležité, že se setkají s podporou," uvedl ředitel nadace Jan Talafant.
Generace 21 garantuje, že se jedná o lidi známé jejich spolupracovníkům, kteří nepředstavují žádné bezpečnostní riziko. „Prověřily je tajné služby," potvrdil hejtman Hašek.
Z Iráku do Brna přicházejí rodiny s malými dětmi. „Dále jsou mezi nimi tři svobodné sestry ve středním věku, dva starší manželé, jedna starší žena, jejíž manžel byl unesen islamisty a je nezvěstný, a dále vdova se dvěma staršími syny," popsal skupinu Talafant.
Mezi křesťany jsou katolíci, pravoslavní i protestanti. Dospělí uprchlíci pocházejí ze střední třídy a mají středoškolské či vysokoškolské vzdělání. K uprchlíkům patří například učitelé, truhláři nebo malíři. „Všichni zažili přímou zkušenost s krutostí Islámského státu a řadě z nich bojovníci zavraždili příbuzné či přátele," přiblížil ředitel Generace 21.
Uprchlíci mluví aramejsky a arabsky, někteří z nich také anglicky. Se začleněním do společnosti jim pomohou odborníci z Multikulturního centra Jihlava. Kromě výuky češtiny je uvedou do zvyklostí a kultury České republiky. „Vysvětlí jim třeba, že bonbony se neotevírají rovnou v obchodech při nakupování, jak je zvykem v Iráku, ale až po zaplacení," uvedl Frýdl.
Nadační fond Generace 21 organizuje příchod sedmatřiceti iráckých rodin do České republiky. Jedná se o přibližně sto padesát křesťanů z iráckého Mosulu, které na životě ohrožoval Islámský stát. Dvě rodiny již v rámci projektu přijali v rekreačním středisku na Čeřínku u Jihlavy.