Podle statistiky za předchozí dekádu se v Brně každý kvartál průměrně prodá kolem 220 novostaveb, až do konce loňského roku se jednalo zpravidla o přibližně dvě stovky nových bytů za čtvrtletí. „Zlevnění hypoték vyhnalo lidem z hlavy inflační obavy a realitní trh na Brněnsku po dvouleté stagnaci otočil vzhůru. Zlepšující se nákupní sentiment je podložen důvěrou v to, že zlevňování hypoték bude pokračovat,“ podotkl výkonný ředitel developerské společnosti Trikaya Dalibor Lamka.

Více bytů než v letošních prvních třech měsících se v jihomoravské metropoli naposledy prodalo těsně předtím, než trhem zamávaly ekonomické dopady ruské invaze na Ukrajinu.

Na Sadovou a do Soběšic začne v Brně pravidelně jezdit parciální trolejbus. Část trasy s využitím trolejového vedení, část na baterie.
Chvíli po trolejích, chvíli na baterku. Brno zavádí první kombinovanou linku MHD

Poptávka po novostavbách rychle roste. S tím se zvyšují i jejich ceny.

Zatím spíš pozvolna. V posledních dvou letech se nabídkové ceny developerů držely v rozmezí od 125 do 127 tisíc korun za metr čtvereční, již nyní lze ale pozorovat postupné změny. „Trend stagnujících nabídkových cen se zřejmě obrací, protože na konci března atakovaly ceny 128 tisíc za metr čtvereční,“ upřesnil Lamka.

V bývalém kamenolomu budou už zhruba za rok bydlet lidé.
V brněnském kamenolomu vzniknou byty. Podívejte se, jak to na místě vypadá

Na nejvyšší cenu za metr čtvereční narazí zájemci především u jednopokojových bytů, v jejichž případě dosáhla prodejní cena 129 tisíc korun za metr. Během letošního prvního čtvrtletí se jich v Brně prodala necelá stovka, téměř stejný počet jako v případě dvoupokojových bytů. Největší zájem projevili kupci o byty v projektech ABT Park, Čtvrť Pod Hády, Allrisk Meridiem a Nad Arboretem.

Největší poptávka panuje aktuálně převážně u projektů, které se pohybují pod cenovým průměrem trhu. Odpovídá to prodejní ceně ve výši 121 tisíc korun za metr čtvereční.


Nahrává se anketa ...

V následujících měsících ovlivní dle odborníků další vývoj nemovitostního trhu výše úrokových sazeb a s nimi související dostupnost hypoték. Právě vysoká úroková sazba odrazovala v loňském roce řadu zájemců od koupi bytu. „Průměrná hypoteční sazba v únoru letošního roku klesla na 5,36 procenta, tedy nejníže od června 2022. Naopak spotřebitelská důvěra narostla na nejvyšší hodnotu od října 2021,“ sdělil hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

Zároveň dodal, že obě tyto proměnné se nejspíše v nadcházejících měsících budou nadále zlepšovat. „Obnovená poptávka se bude střetávat s nabídkou omezenou nedávným ochlazením stavební aktivity, což podle nás ve zbytku letošního roku způsobí odražení cen bytů směrem vzhůru,“ doplnil Hradil.

Na rohu brněnské Kounicovy a Slovákovy ulice vzniká nové bydlení. Nabídne šestatřicet bytů a dva komerční prostory.
Proměna prostoru Moulin Rouge v Brně: nevěstinec nahrazují nové byty

Brněnský ekonom Petr Pelc naopak dříve upozornil, že výraznější rozmrzání brněnského realitního trhu v letošním roce zatím nečeká „Ceny jsou aktuálně skutečně přepálené. Viděli jsme, že se ceny nových bytů v loňském roce dlouho držely na stejné hladině a neklesaly, letos by se to možná mohlo změnit a mohli bychom vidět mírný pokles,“ zareagoval Pelc před časem.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Motající se cyklista Brnem měl "Iba pivečka", jak sám tvrdil.

Zdroj: Městská policie Brno