Na co jsou Brňané hrdí? Devatenáct ze 106 respondentů odpovědělo, že na neopakovatelnou atmosféru města. „Na Brně se mi nejvíc líbí atmosféra. Je to něco, co nenajdete v žádném jiném městě u nás. Asi to nedokážu popsat úplně nejlíp, ale atmosféra Brna mi připadá taková víc pospolitá a přátelská než kdekoli jinde,“ řekl například Brňan Michal Tomšík.

Dotazovaní atmosféru často spojovali i s přátelskými lidmi a nočním životem. „Když si jdu třeba večer sednout s přáteli, nejsme tam jako izolovaná skupina. Bavíme se i s ostatními, jako bychom se znali. To se mi nikde jinde nestalo,“ pokračoval Tomšík.

Znaky brněnských městských částí. Kolik jich poznáte?
KVÍZ: 29 městských částí Brna, 29 různých znaků. Vyzkoušejte, kolik jich poznáte

Duch města okouzlil i herce Michala Isteníka, který právě v Brně našel nový domov. „Pokud máte rádi zábavu velkoměsta a klid maloměsta, musíte Brno milovat. Oboje se tu záhadně snoubí. Navíc mám pocit, že i když se Brno tak nádherně dynamicky rozvíjí, nenechá si vzít ten svůj typický langsam (v překladu z němčiny pomalost, pozvolnost - pozn. red.),“ zamyslela se hvězda brněnského Městského divadla, která pochází z Rakovnicka.

Druhou největší chloubou Brna je podle oslovených historické centrum města a památky. Velké oblibě se těší také kavárny včetně nedávno otevřené na Moravském náměstí. Účastníci ankety ocenili i dobrou úroveň gastronomie, tedy pestrou paletu restaurací s velkým výběrem jídel.

S odstupem pak následuje kvalita života s množstvím služeb a fungující městkou hromadnou dopravou. Někteří jmenovali také kvalitní sportovní zázemí.

Dobré jméno pro Brno

Menší skupina lidí pak vyzvedla brněnské vysoké školy, které lákají studenty z mnoha zemí. „Jsem pyšná, že Brno patří mezi vyhlášená univerzitní města. Výuka je tady kvalitní a nabídka oborů je opravdu velká. Brnu to dělá dobré jméno,“ uvedla například Hana Galová.

Podobnou anketu jako Brněnský deník udělal před nedávnem také pivovar Starobrno. Vzešlo z něj, že 83 procent Brňanů se shoduje, že se zde dobře žije, a 74 procent je na své město hrdých. Oslovení vyzdvihli blízkost přírody včetně přehrady a kulturní život. Atmosféru města podle nich dokresluje jeho lidský rozměr, především pohodoví obyvatelé se svérázným humorem.

Fenka Lara a kočka Divoška čekají v brněnském útulku na nový domov.
Chcete mě? Prohlédněte si psy a kočky z brněnského útulku, čekají na nový domov

I v této anketě respondenti ocenili gastronomii, kvalitu života a historické centrum. A také městkou dopravu, která funguje i v noci. „Jako důležitý prvek vnímám dostupnou kvalitní síť hromadné dopravy. Noční rozjezdy jsou českým unikátem,“ přidala se brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Brno jako studentské město

Brňané jsou hrdí i na živost města a studentský ráz. „Brno je skvělé pro život tady a teď, je to město studentů s kvalitními školami,“ okomentovala výsledky manažerka Starobrna Michala Jetelinová.

Pro řadu obyvatel města je důležitý také dostatek pracovních příležitostí.

Podívejte se, na co jsou nejvíc obyvatelé Brna hrdí.Podívejte se, na co jsou nejvíc obyvatelé Brna hrdí. Pro zvětšení klikněte.Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek