Povodí Moravy zahájilo práce na odstraňování splavenin z hladiny 2. ledna. „Do nádrže se dostaly v době prosincových povodní. Celkové množství materiálu u hráze vodohospodáři odhadovali na šest set až osm set tun. Práce komplikovalo deštivé počasí následované prudkým ochlazením,“ sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Pracovníkům se podařilo během osmi dnů odklidit téměř pět set tun splavenin. Práce zastavil mráz, déšť a silný vítr. Vhodné podmínky pro pokračování v těžbě přišly až po měsíční přestávce.

Bazény Lužánky mají za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Plavci však argumentují, že i když jsou nové bazény povedené, tak se do ceny promítla i nová skokanská věž či střecha, což jsou věci, které neupotřebí.
Předražený bazén v Brně? Lidé si stěžují na vyšší vstupné

Naplaveniny se drží u hráze vodní nádrže, odkud je pracovníci Povodí Moravy vytahují pomocí jeřábu do nákladních aut. Pak následuje usušení a roztřídění na plasty, dřevo a další materiál.

Několik stovek tun odpadu do přehrady přinesly zvýšené průtoky na přelomu roku. Hladina v nádrži byla před zimou snížena na zimní hladinu. Napouštění nádrže Povodí Moravy plánuje v závislosti na hydrologické situaci na březen.

Také po jarní povodni v dubnu 2023 překonalo množství odklizeného materiálu na vodní nádrži Brno pět set tun. V předchozích dvou letech to byla asi stovka tun.

Podívejte se, jak vodohospodáři těžili naplaveniny v lednu:

Zdroj: Deník/Magdalena Blažková

Spousta věcí nemá ve vodě co dělat. „Některé druhy materiálu mají nepříznivý vliv na kvalitu vody v nádržích. Vedle přírodního materiálu se totiž do řek v době zvýšených průtoků mohou dostat různé předměty z načerno založených skládek,“ upozornil Chmelař.