ŽIVÝ HAZARD. Nejostřejší diskusi vyvolala mezi zastupiteli vyhláška o regulaci hazardních her. O povolení třetího brněnského kasina v Benešově ulici 14 hlasovali letos už potřetí. „Buď to povolme všem, protože je to byznys, nebo to zakažme všem. Já jsem pro zakázání,“ zdůraznil zastupitel za sociální demokracii a bývalý primátor města Roman Onderka.
Sociální demokratka Naděžda Křemečková vyzvala radního Matěje Hollana, aby se k návrhu vyjádřil. „Jste odborník na slovo vzatý. Před několika lety jste bojoval za úplné zrušení hazardu,“ podotkla.
Podle Hollana určitá míra hazardu ve společnosti vždy bude. „Tvrdý hazard jako automaty v Brně nemá místo, ale živé hry jako třeba ruleta do této kategorie nepatří,“ vysvětlil radní.
Zastupitel za komunistickou stranu Martin Říha tvrdý a měkký hazard nerozlišuje. „Je to hazard a v mém životě nemá místo,“ uvedl.
Přesto, že v dubnu zastupitelé třetí hernu v Brně neschválili, v úterý povolení kasina v Benešově ulici odhlasovalo devětadvacet zastupitelů. Dvanáct bylo proti a jeden se zdržel.
Podle profesionálního hráče pokeru Kamila Hlavenky přitom není ruleta o moc lepší než automaty. „Poker hraji proti lidem a svými schopnostmi je můžu porazit. Když se budu zlepšovat, budu vyhrávat. Ruleta je ale matematika, je to hazard. Dlouhodobě budu vždy spíš prohrávat,“ vysvětlil.
NOVÉ PAVILONY. Nového pavilonu D a opraveného pavilonu C se dočkají lidé na brněnském výstavišti. Zastupitelé schválili akcionářskou půjčku ve výši 350 milionů korun pro společnost Veletrhy Brno.
Pro bod hlasovalo jednatřicet zastupitelů, dva byli proti a osm se jich zdrželo. Celková investice je zhruba půl miliardy, 150 milionů výstaviště pokryje z vlastních zdrojů. „Díky penězům prostřednictvím úvěru od koncernu městských firem dosáhneme na výhodnější podmínky půjčky, než jsou na komerčním trhu,“ sdělil mluvčí společnosti Jiří Smetana.
BÍLÝ DŮM. Zastupitelé rozhodli o směně nemovitostí s Masarykovou univerzitou. Mimo jiné také Bílého domu na Žerotínově náměstí 6. „Pořízení Bílého domu je jedním z investičních záměrů univerzity v plánu investic do roku 2024. Využijeme ho pro výuku a pro Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity, který nyní sídlí na více místech. Součástí této zvažované výměny je vypořádání pozemků pod silnicemi v okolí Univerzitního kampusu Bohunice, které jsou nyní v našem vlastnictví,“ informovala mluvčí univerzity Tereza Fojtová.
Náměstek primátora Martin Ander uvedl, že Sál Břetislava Bakaly zůstane přístupný lidem. „Večer ho bude škola pronajímat širokému spektru pořadatelů pro kulturní akce,“ objasnil již dříve.
BYDLENÍ PRO MLADÉ. Mladé rodiny mají šanci získat v Brně snadněji bydlení. Pomůže jim bytové družstvo. Jeho vznik schválili zastupitelé. První družstevní byty vzniknou do čtyř let. Základní členský vklad je deset tisíc korun. 400 až 700 tisíc korun složí zájemci při podpisu smlouvy, poté splácí až do té doby, kdy bude byt jejich.
CENTRÁLNÍ SÍDLO. Zastupitelé schválili odkoupení firmy vlastnící pozemky u Benešovy ulice. Zaplatí 170 milionů korun. Chtějí tam postavit centrální sídlo magistrátu.
Bílý důmBudovu postavili v letech 1974–1976 pro brněnský Městský výbor KSČ. Po roce 1989 v něm sídlila poliklinika. V lednu 2014 ji však Brno sloučilo s poliklinikou Zahradníkova.