Zvláště netypicky horký byl srpen, kdy se i ke konci měsíce objevily vysoké teploty a velmi teplé noci. „Typické je, že ke konci léta už noční teploty klesají a podzim se začíná projevovat. Letos však zůstaly noci neobvykle teplé,“ uvedl pro ČTK klimatolog Pavel Zahradníček. Zajímavostí je, že průměrná teplota v srpnu byla dokonce vyšší než v červenci, což je v rozporu s obvyklým vývojem, kdy bývá červenec nejteplejším měsícem roku.

Všechny tři letní měsíce byly nadprůměrně teplé – červen o 3,2 stupně Celsia, červenec s odchylkou 4,6 stupně Celsia byl dokonce nejteplejší od roku 1800, a srpen se s odchylkou 5,2 stupně Celsia zařadil mezi pět nejteplejších. Tropické teploty nad třicítkou se letos vyskytovaly už od května a přetrvávají až do září. To je podle odborníků velmi neobvyklé.

Na konci srpna a začátkem září navíc přetrvávají horké vlny. Podobně extrémní teploty zaznamenali meteorologové také v letech 1992 a 2019. Podle Pavla Zahradníčka se doba výskytu tropických dnů v posledních letech prodloužila o 30 dnů. V září se ale vyskytují spíše výjimečně. „Nejvíce jich bylo v roce 1973, a to čtyři. V srpnu jich bylo letos 15, více jich bylo v letech 1992, 2015 a 2018, mezi 16 a 18,“ doplnil Zahradníček.